Karadağ’da geleneksel tembellik yarışması

BALKANLAR 20.08.2021, 14:44
Karadağ’da geleneksel tembellik yarışması

Halkının rahatına düşkünlüğü ile tanınan bir ülke olan Karadağ’da Niksic ve Pluzin şehirleri arasında yer alan etno-köy Brezna’da bugün geleneksel yatarak tembellik etme yarışması gerçekleştiriliyor.

Karadağ’ın dört bir yanından ve bölge ülkelerinden gelen yarışmacılar ayağa kalkmanın yasak, uyumanın, kitap okumanın ve yiyip içmenin serbest olduğu bir tembellik yarışmasına iştirak ediyor. Katılımcılara sekiz saatte bir ihtiyaç molası izni verilen yarışmanın galibi, 300 avro ile ödüllendiriliyor.

Avrupa’da başka bir örneği olmayan yarışma, Karadağlılar’ın tembel olduklarına ilişkin stereotiple bağdaştırılıyor. İnternette sıklıkla paylaşılan ve Karadağlılar’a atfedilen yaşam kaidelerinde “Dinlenen birini görürsen ona yardım et”, “İnsan yorgun doğar ve dinlenmek için yaşar”, “Gün içerisinde dinlenki gece uyuyabilesin”, “Eğer çalışma arzusu duyarsan otur ve bekle, geçtiğini göreceksin”, “Yiyip içen insanlar gördüğünde yanlarına git. Çalışan insanlar gördüğünde onlara arkanı dön ve rahatsız etme” gibi eğlenceli talimatlar yer alıyor.

Balkan News

Yorumlar (0)