Dodik'ten Erdoğan teklifi

Bosna Hersek 30.08.2021, 14:25 30.08.2021, 14:37
Dodik'ten Erdoğan teklifi
© Bosna Hersek Devlet Başkanlığı

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Erdoğan’ın Bosna için Sırp ve Hırvat liderlerle birlikte arabulucu olmasını istedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik, Bosna Hersek’teki anlaşmazlıkların çözülebilmesi için Türkiye, Sırbistan ve Hırvatistan’ın arabulucu olmalarını teklif etti. Daha önce de Batılı liderlere değil Erdoğan’a güvendiklerini söyleyen Dodik’in teklifi, Dayton anlaşmasında güncelleme talebi şeklinde yorumlandı.

Dodik, Bosna Hersek’te diyalogun ancak bu üç ülkenin liderlerinin arabuluculuğu yoluyla mümkün olacağını söyledi. RTRS’ye konuşan Dodik, Sırpların Batılı ülkelerin arabuluculuğuna güvenmediğini ifade etti.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bosna Hersek ve Karadağ’dan dönüşte gazetecilere yaptığı açıklamada Bosna Hersek’te Boşnak, Hırvat ve Sırpların anlaşma sağlamaları halinde Türkiye’nin böyle bir rol üstlenebileceğini söylemişti.

Erdoğan, “Biz Türkiye’ye böyle bir görevi vermek istiyoruz, bizim işimize kimse karışmasın, sadece Türkiye burada bizim adımıza bir arabuluculuk yapsın” demeleri halinde Türkiye’nin burada yer alacağını söyledi. Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey üyelerinin buna karar vermesi gerektiğini belirterek, “Kendilerine söyledim zaten. ‘Eğer böyle bir karar verecek olursanız, biz de değerlendirmelerimizi yaparız. Bir yerlerden talimat bekleyerek değil, siz üçlü olarak bu kararı verin. Ondan sonra da bu adımı hayırlısıyla atarız’ dedim” dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)