Sırp entitesi “oksijen” skandalıyla çalkalanıyor

Bosna Hersek 30.09.2021, 09:41 30.09.2021, 09:51
Sırp entitesi “oksijen” skandalıyla çalkalanıyor
© AA

Bosna Hersek’te Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesi, tıbbi oksijen alımında yolsuzluk yapıldığı iddiaları ile çalkalanıyor.  

Sırp Cumhuriyeti entitesinde muhalefetin en popüler isimlerinden olan Banya Luka Belediye Başkanı Drasko Stanivukovic, entitede Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan oksijenin tıbbi oksijen değil sanayi tipi oksijen olduğu iddiasında bulundu.

Stanivukovic, entiteye tıbbi oksijen tedariki gerçekleştiren firmanın bu işlem için yetkisi olmadığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Muhalif lider, skandal nedeniyle entite hükümetinin istifa etmesi gerektiğini savunuyor. 

Entite için tıbbi oksijen ithalatı gerçekleştiren firmanın direktörü Stanislav Cado’nun Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik liderliğindeki Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) partisi üyesi ve Dodik liderliğindeki eski hükümette içişleri bakanı olarak görev yapmış olan bir isim olması, Dodik ve SNSD’yi zor durumda bırakıyor. 

Cado, firmanın tıbbi oksijen imalat ve ithalatı için gerekli izinlere sahip olmadığını itiraf ederken Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti entitesinde kullanılan “tıbbi oksijenin” Münih’te kullanılanla aynı olduğu açıklamasında bulundu.

Skandal nedeniyle Bosnalı Sırp muhalefeti, halkı 2 Ekim'de protestoya etti.

Balkan News

Yorumlar (0)