banner3

banner2

Karadağ Adalet Bakanı Özür Diledi: Srebrenitsa Soykırımını İnkar Etmedim

Karadağ 31.03.2021, 10:56 31.03.2021, 11:20
Karadağ Adalet Bakanı Özür Diledi: Srebrenitsa Soykırımını İnkar Etmedim

Karadağ Adalet Bakanı Vladimir Leposaviç, Srebrenitsa soykırımına ilişkin açıklamalarının çarpıtıldığını ve ne bireysel olarak ne de devlet yetkilisi olarak Srebrenitsa’da işlenen soykırım suçunu inkar etmediğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Karadağ parlamentosunda Srebrenitsa soykırımının tanınması meselesine ilişkin bir suale cevap veren Leposaviç, Srebrenitsa’daki savaş suçlularının bir soykırım yapma niyetleri olup olmadığının bilinmediğini söylemişti. Karadağlı bakan, Lahey’deki uluslararası mahkemenin de soykırım hükmü verme yetkisi olmadığını iddia etmişti.

Leposaviç’in açıklamaları  ABD’nin Podgoritsa Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği yetkilileri tarafından sert bir şekilde eleştirmiş ve Karadağ hükûmeti Srebrenitsa soykırımı konusunda net bir tavır takınmaya davet edilmişti.

Pazartesi günü yeni bir açıklama yaparak sözlerinin çarpıtıldığını ileri süren Leposaviç, Srebrenitsa soykırımını asla inkar etmediğini ve uluslarası örgüt ve mahkemelerin de bu konudaki meşru kararlarına saygı gösterdiğini söyledi. Leposaviç, “Müslüman vatandaşlarımızı herhangi bir şekilde istemeden kırdıysam bundan dolayı üzgünüm” diye konuştu.

Yorumlar (0)