Karadağ Sağlık Bakanı Borovinic Bojovic'ten “Türkiye’de tedavi” talebi

Karadağ 06.10.2021, 09:43 06.10.2021, 15:19
Karadağ Sağlık Bakanı Borovinic Bojovic'ten “Türkiye’de tedavi” talebi
© Twitter

Karadağ Sağlık Bakanı Jelena Borovinic Bojovic, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gerçkeleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Karadağ Hükümetinin Türk tarafıyla bazı Karadağlı hastaların Türkiye’de tedavi edilebilmeleri konusunda bir anlaşma imzalamak istediklerini açıkladı.

Türkiye ve Karadağ arasında sağlık alanındaki iş birliğinin mevcut kapasiteyi geliştirme olanakları sunduğunu açıklayan Borovinic Bojovic, 2014’te Türkiye ile bir iş birliği anlaşması imzaladıklarını ve Karadağ’ın mevcut iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

İş birliği için ortak çalışma komitesi kurulmasını teklif ettiklerini açıklayan Borovinic Bojovic, Karadağ hükümetinin Türk Sağlık Bakanlığı ile tecrübe paylaşımı, Karadağlı hekimlerin Türkiye’de uzmanlık eğitimi almaları, tıp öğrencilerine burs verilmesi, Kovid-19 pandemisine karşı mücadelede ve aşı tedarikinde iş birliği gibi konularda Türkiye ile anlaşmalar imzalamak istediğini ifade etti.

Borovinic Bojovic, sayısı anlaşma ile belirlenmek üzere belirli miktarda Karadağlı hastanın Türkiye’de tedavi edilmesi ve aynı şekilde Karadağ’ın hastane kapasitesinin de Türkiye’nin ihtiyacına göre Türk hükümetinin kullanımına açılması konusuyla özellikle ilgilendiklerinin altını çizdi.

Borovinic Bojovic, Karadağ'ın sağlık sisteminin geliştirilmesi için şimdiye kadar yapılanlar için Türkiye'ye teşekkürlerini sundu. 

Balkan News

Yorumlar (0)