Karadağ’da Sırbistan’ın güç gösterisi sonrasında hayal kırıklığı hakim

Karadağ 06.09.2021, 09:36 06.09.2021, 15:02
Karadağ’da Sırbistan’ın güç gösterisi sonrasında hayal kırıklığı hakim
© AA

Karadağ’da Sırbistan’ın güç gösterisine dönüşen tahta çıkış töreni hayal kırıklığı yarattı.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Karadağ’ın Çetine kentinde gerçekleştirdiği tahta çıkma töreninin protestolara rağmen bir güç gösterisi şeklinde gerçekleştirilmesi, Karadağ halkında hayal kırıklığı yarattı.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin yeni Karadağ Metropoliti Joanikije’nin tahta çıkış töreninin Karadağ’ın manevi başkenti Çetine’de yapılmasını Karadağ’ın milli kimliği ve Karadağ Kilisesi’ne hakaret addeden protestocular, Sırp Kilisesi heyetinin tören için Çetine’ye ulaşmasını engellemek için tüm yollarda barikat kurmuştu. Fakat Sırp Kilisesi heyeti, Karadağ hükümeti adına bir skandal olarak nitelendirilen bir şekilde Karadağ İçişleri Bakanlığı'na ait bir helikopterle Çetine’ye getirildi. Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije ve yeni Metropolit Joanikije’nin yüksek güvenlik önlemleri altında polisler eşliğinde manastıra getirilişi, sosyal medyada en fazla paylaşılan görüntüler arasında yer aldı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic tahta çıkış töreninin Karadağ vatandaşlarının iradesine ters ve cebren gerçekleştirildiğini söylerken, Çetine Belediye Başkanı Aleksandar Kašćelan vatandaşların hayal kırıklığı içerisinde olduklarını söyledi.

Gerginliğin sona ermesine rağmen polis, bugün de Karadağ manastırını korumaya devam ediyor.

Karadağ'da nüfusun yaklaşık üçte biri kendini Sırp olarak tanımlıyor.

Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic'in tahta çıkış törenini cebren gerçekleştirmekle suçladığı Karadağ hükümet koalisyonunda da etnik Sırp partilerinin güçlü nüfuzu bulunuyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)