K. Makedonya’da gündem seçim öncesi kurulacak teknik hükümet

Kuzey Makedonya 09.01.2024, 11:14
K. Makedonya’da gündem seçim öncesi kurulacak teknik hükümet
© AA

TV21’in haberine göre, Kuzey Makedonya’da genel seçimler öncesinde yasa gereği kurulması gereken teknik hükümet için Başbakan Dimitar Kovaçevski 16 Ocak’ta istifa edecek.

28 Ocak’ta, Talat Caferi başkanlığındaki teknik hükümetin bileşimi oylanacak ve Caferi’nin yerini SDSM meclis grubunun koordinatörü Yovan Mitrevski alacak.

Birkaç gün içinde ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE’nin, Teknik Hükümet’te görev alacak adayları belirlemesi gerekiyor, ancak henüz ne zaman resmi olarak açıklanacakları bilinmiyor.

VMRO-DPMNE Başkanı Hristiyan Mickoski, Perşembe günü Yürütme ve Merkezi Komite toplantıları yapılacağını ve Teknik Hükümet’te görev alacak adayların isimlerinin belirleneceğini söyledi.

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE, iki bakan ve üç başbakan yardımcısı atamak zorunda.

Şu anda, önerilecek adayların, önceki teknik hükümette olduğu gibi, İçişleri Bakanlığı için Nake Çulev ve Tarım Bakanlığı’nda ek bir başbakan yardımcısı olarak Cvetan Tripunovski gibi isimler olacağı iddia ediliyor.

VMRO-DPMNE, Mickoski tarafından dile getirilen görüşü tekrarladı, ancak Mickoski ve Başbakan Kovaçevski arasında duyurulan toplantı hakkında eleştirilerde bulundu.

Hükümetteki SDSM, çoğu aynı kalan personelini zaten açıkladı. Yalnızca Mitko Boymacaliyev içişleri bakan yardımcılığına teklif edilecek ve mevcut bakan Tovana Trençevska Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan adayı gösterildi.

Daha önce Başbakan Kovaçevski’nin istifa etmesi bekleniyor ve bu da muhtemelen 16 Ocak’ta yapılması planlanan Meclis oturumunda gerçekleşecek.

Bugünlerde Mickoski ile görüşmeye ilişkin Kovaçevski, bunun tatilden sonra gerçekleşeceğini söyledi.

Time Balkan

Yorumlar (0)