Arnavutluk'ta yeni Kovid-19 tedbirleri uygulamada

SAĞLIK 04.01.2022, 13:42 04.01.2022, 14:54
Arnavutluk'ta yeni Kovid-19 tedbirleri uygulamada
© AA

Arnavutluk'ta bugün itibarıyla süpermarketlerde, kamu kuruluşlarında ve alışveriş merkezlerinde çalışanların işe giderken aşı belgesi göstermeleri istenecek.

Aşı olmak istemeyenler, masrafları kendilerine ait olmak üzere her beş günde bir PCR testi yaptırmak zorunda kalacak. 

Omikron varyantının oluşturduğu riske bir yanıt olarak uygulamaya konulan bu tedbirlerle durağanlaşan aşılama oranlarının artırılması da hedefleniyor. 

Ayrıca, 18 yaşın üzerindeki herhangi bir vatandaş, ikinci dozdan altı ay sonra üçüncü doz aşı olabilecek. Son iki hafta içinde Güney Afrika, Kenya, Angola, Zambiya, Botsvana veya Senegal'i ziyaret eden herkesin ülkeye girmesinin yasaklanması da son alınan tedbirler arasında. Bu ülkelerde bulunanlardan sadece Arnavutluk ve vatandaşları ve oturma izni sahipleri, iki hafta karantina şartıyla girebilecekler.

Sokağa çıkma yasağı 23.00 ile 06.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edilecek ve ayrıca giriş kısıtlamaları da sürdürülecek. Ülkeye giriş için aşı kartı, PCR testi, hızlı test veya son altı ayda virüsten iyileştiğine dair bir sertifikaya sahip olunması gerekiyor. Altı yaş altındaki çocuklar, bu kurallardan muaf tutuluyor.

Balkan News

Yorumlar (0)