Hırvatistan'da öğrencilere her hafta korona testi yapılacak

SAĞLIK 26.01.2022, 12:34 26.01.2022, 14:06
Hırvatistan'da öğrencilere her hafta korona testi yapılacak
© AA

Hırvatistan'da yakında uygulamaya konulması gereken yeni kovid tedbirleri rejimi kapsamında öğrencilerin her Pazartesi okula gitmeden önce test yaptırmaları gerekecek. 

Bilim ve Eğitim Bakanlığı ile Hırvatistan Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından hazırlanan plan, testlerin önce okullara dağıtılmasını, okulların ise bu testleri velilere dağıtmasını öngörüyor.

Yeni rejimin Şubat ayının ilk yarısında başlaması ve çocukların haftada bir, Pazartesi günleri test edilmesi planlanıyor. 

İçişleri Bakanı Davor Bozinovic konuyu şu sözlerle açıkladı, “Buradaki fikir, bu testleri öğrencilere, velilere dağıtmak. Böylece örneğin Pazartesi günleri okula gitmeden önce durumları hızlı bir şekilde antijenik testle kontrol edilebilir. Negatif olanlar otomatik olarak izolasyonda kalmayacak, negatif oldukları için sınıflara girebilecekler". 

Tedbirler çerçevesinde aşı olan öğrenciler, Kovid-19 hastalığını yakın zamanda geçirmiş olan öğrenciler ve ne zaman aşı olduklarına bakmaksızın bir doz aşı olmuş çocukların izolasyonda kalmalarına gerek duyulmayacak. Şu ana dek Hırvatistan'da 60.000'den fazla çocuk Kovid-19'a karşı aşılandı.

Balkan News

Yorumlar (0)