Sırbistan muhalefetinden "oy hırsızlığı" iddiası

Sırbistan 31.08.2021, 14:56 01.09.2021, 09:22
Sırbistan muhalefetinden "oy hırsızlığı" iddiası
© AA

Sırbistan’da muhalefet, iktidar partisinin seçimlerde Bosna Hersekli Sırplara oy kullandıracağını iddia etti.

Sırbistan Halk Partisi milletvekili Milos Pavlovic, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in liderliğini üstlendiği Sırp İlerleme Partisi’nin önümüzdeki seçimlerde Bosnalı Sırplara oy kullandırarak seçimleri çalmayı planladığını ileri sürdü.

Pazartesi günü tertiplediği basın toplantısında Pavlovic, partisine ulaşan bilgiye göre Sırp Cumhuriyeti’nde ikamet eden Bosna Hersekli Sırpların SNS’nin seçim kazanmasına yardımcı olmak üzere kayıt yaptırdıklarını söyledi.

SNS’nin seçim mühendisliği ile Cumhurbaşkanlığı, parlamento seçimleri ve Belgrad’daki yerel seçimleri çalmayı planladığını iddia eden Pavlovic, 2020 yılında muhalefet partilerinin seçimleri boykot etmelerinden sonra Vucic’in seçim barajını düşürdüğünü hatırlatarak Sırbistan’da normal ilerlemeyen bir sürecin söz konusu olduğunu ileri sürdü.

Pavlovic, SNS’nin her hafta yaptırdığı anketlerin iktidar partisinin Belgrad’da ve sonra da Sırbistan’ın geri kalanında kaybedeceğini ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Bosna Hersek’te geçtiğimiz yıl Srebrenitsa’da yapılan yerel seçimler, Sırbistan’da ikamet eden Sırpların burada usulsüz olarak oy kullandığının ortaya çıkması nedeniyle iptal edilmişti.

Balkan News

Yorumlar (0)