Arnavutluk’ta yeni hükümetin öncelikleri “Açık Balkan” ve Kosova

Arnavutluk 16.09.2021, 12:24 16.09.2021, 13:10
Arnavutluk’ta yeni hükümetin öncelikleri “Açık Balkan” ve Kosova
© AA

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, yeni hükümetin önceliklerinin Avrupa Birliği’ne entegrasyon, “Açık Balkan” inisiyatifi ve Kosova’nın uluslararası alanda tanınması için lobi yapmak olacağını söyledi.

Rama’nın Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile birlikte start verdiği “Açık Balkan” projesi, bölgede insan ve sermaye dolaşımını kolaylaştırarak bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesini öngörüyor. Üçüncü döneminde bu projenin uygulanmasını öncelikleri arasına alan Arnavutluk Başbakanı Rama, bölge ülkeleri ile ilişkilerin de güçlendirilmesini hedefliyor.

Başbakan Rama, hükümetin yeni dönemde ayrıca Kosova’nın tüm dünya tarafından tanınması için çalışmaya devam edeceği taahhüdünde bulundu.

Yeni hükümetin programında ayrıca pandemi ve deprem sonrası dönemde yenileme çalışmaları, refahın artırılması, Arnavut ekonomisinin modernizasyonu ve ailenin güçlendirilmesi gibi maddeler yer alıyor. 

Arnavutluk'ta yeni dönemde yıllık ortalama %4,5 büyüme hedefleyen program, ücretlerin %25 artırılmasını da öngörüyor. 

Parlamento'nun bugün yeni hükümetin programının yanı sıra Cumhurbaşkanı Ilir Meta tarafından onaylanan yeni hükümeti de oylaması bekleniyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)