15.02.2023, 16:49

Türk – Boşnak kardeşliğine dair

1992-1995 yıllarındaki Bosna Savaşı'nda Türkiye’nin birçok Boşnak kardeşimize kapılarını açtığı herkesin malumu.

Türkiye’ye sığındıkları döneme dair hemen hepsinin unutamadığı bir anısı var mutlaka. Bir tanesini bugün sizle de paylaşmak istedim.

1990’lı yılların başında ailesi ile Türkiye’ye sığınmış Boşnak bir annemizin birkaç gün önce sosyal medya hesabından paylaştığının aynen aktarıyorum:

"1994 yılında Türkiye’den ayrılıp Bosna’ya dönerken, eve döndüğümde üç kızımı ısıtması için bana yeni bir battaniye hediye etmişlerdi. Kalın ve ağır bir battaniyeydi. Sığınmacı olduğumuz o günlerin ve bugün de irtibatta olduğum, sevdiğim insanların anısı olan o battaniyeyi yıllarca sakladım. Çok az kullanıldı, ama her zaman eşyalarımızın arasındaydı. İşte o battaniye bugün, yaklaşık 30 yıl sonra Türkiye’ye doğru yola çıktı. Onu paketlerken hem ağladım hem de ona şunları söyledim: Bana geldiğin yere geri dönüyorsun. Şimdi oradaki birinin sana ihtiyacı var. Hayat işte böyle tuhaf ve öngörülemez.”

Bu "çok özel" eşyasını Türkiye’deki depremzedelere ulaştırılmak üzere Bosna’daki bir yardım kuruluşuna bağışlayan Boşnak annemizin ellerinden öpüyorum.

Sen ve senin gibiler çok yaşayın.

Yorumlar (0)