Berisha, 9 yıl sonra yeniden Demokratik Parti başkanı

Arnavutluk 23.05.2022, 15:23
Berisha, 9 yıl sonra yeniden Demokratik Parti başkanı
© Facebook

Eski Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sali Berisha, kurucuları arasında yer aldığı Demokratik Parti’nin (PD) başkanlığına dokuz yıl aradan sonra geri döndü.

Pazar günü galibiyetinin kesinleşmesiyle birlikte parti merkezinde yaptığı açıklamada Berisha, kendisini destekleyen üyelere teşekkür ederek omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklendiğini söyledi.

40 bin parti üyesinin yaklaşık yüzde 93’ünün desteğini alan Berisha’nın liderliği aleyhinde devam eden bir dava süreci bulunuyor.

Partinin eski başkanı Lulzim Basha ile giriştiği liderlik mücadelesi nedeniyle bölünme tehdidiyle karşı karşıya kalan partinin başkanlığına yeniden seçilen Berisha, 2021’de ABD tarafından yolsuzluk suçlamalarıyla istenmeyen kişi ilan edilmişti.

ABD’nin Berisha ve ailesine yaptırım uygulama kararının ardından eski parti başkanı Lulzim Basha, Berisha’yı parlamento grubundan ihraç etmişti.

Basha, taraftarlarıyla birlikte parti merkezini basarak yönetimi ele geçirme teşebbüsünde de bulunan Berisha’nın artan popülaritesi nedeniyle parti başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.

Berisha, eski parti lideri Basha’nın Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile gizli bir anlaşma imzaladığını savunuyor. Berisha, Rama’yı devleti ele geçirmek, mafya ile iş birliği yapmak ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in menfaatleri çerçevesinde hareket etmekle itham ediyor.

Balkan News

Yorumlar (0)