Demir: "100 yıldır farklı bayraklar altında yaşasak da bu manevi anlamda bizi ayırmıyor"

Arnavutluk 17.11.2023, 17:03 17.11.2023, 17:19
Demir: "100 yıldır farklı bayraklar altında yaşasak da bu manevi anlamda bizi ayırmıyor"

Balkanlar üzerine çalışmalarıyla bilinen yazar Ayhan Demir, 2023 Tiran Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen söyleşide Türkler ve Arnavutların 100 yıldır farklı bayraklar altında yaşıyor olsa da manevi anlamda birlikte olduklarını söyledi. 

Tiran Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen programa ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, araştırmacılar, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş, söyleşinin açılışında bir selamlama konuşması yaptı.

Yazar Ayhan Demir, Arnavut ve Türklerin 100 yıldır ayrı haritalarda, sınırlarda ve farklı bayrak altında yaşamalarına rağmen yaptıkları her sohbette neredeyse aynı ruha sahip olduklarını hissettiklerini vurguladı.

Demir, "Bildiğimiz üzere asırlardır birlikte yaşadık ve sadece 100 yıldır ayrıyız. İlk bakışta 100 yıl çok uzun bir süre olarak görünebilir, ancak tarih sahnesinde sadece birkaç gün geçmiş gibi... Son 100 yıldır harita üzerinde ayrı yaşasak da bu yine de manevi anlamda bizi ayırmıyor." değerlendirilmesinde bulundu.

Kendisinin Arnavutça'ya da tercüme edilen "Balkan Defteri" kitabından bahseden Demir, şöyle konuştu:

"Balkan Defteri ismini özellikle seçtim. Kitap iki bölümden oluşuyor: kitabın ilk bölümünde Arnavut ve Boşnak edebiyatçı ve yazarların isimleri ve unvanları hakkında eleştirilerimiz var. İkinci bölümde ise yazarlar hakkında bilgilerin yanı sıra röportajlarımız da var."

Demir, "Osmanlı döneminden miras olarak ne kaldığını sorarsanız, bunun için üç şey söyleyebilirim. Birincisi; Osmanlı mimarisini temsil eden camiler. İkincisi; padişahlar. Üçüncüsü; klasik Osmanlı şiirleri. Padişahların da divan şiiri yazdığını düşünürsek geriye sadece iki tanesi kalıyor; camiler ve şiirler. Bunlar Türkler ve Arnavutların ortak mirasıdır." dedi.

Bu yıl 26.’sı düzenlenen Tiran Kitap Fuarı çerçevesindeki program, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün destekleriyle ve Fan Noli Yayınevi ile Tiran Yunus Emre Enstitüsünün işbirliğinde gerçekleştirildi. 

Fuarın ilk gününde Fan Noli Yayınevi standında, Demir’in Türkçeden Arnavutçaya çevirilen “Balkan Defteri” adlı kitabının tanıtımı ve imza programı düzenlendi. Ardından düzenlenen söyleşi programına meşhur Arnavut yazar Kim Mehmeti de iştirak etti. Programdan sonra Enstitünün Türk Evinde yazarlar ile bir araya gelen misafirler Ayhan Demir ve Kim Mehmeti ile sohbet etme ve kitap imzalatma fırsatını yakaladı.

Gün boyu gerçekleştirilen bu programlara Yunus Emre Enstitüsü kursiyerleri, Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Türkçe öğrenen öğrenciler, okul öğretmenleri ve idarecileri, Arnavutluk edebiyat camiası, akademisyenler ve kitapseverler katıldı.

15 Kasım'da başlayan 2023 Tiran Kitap Fuarı, 19 Kasım'da sona erecek.

Balkan News, AA 

Yorumlar (0)