Eski Arnavutluk Cumhurbaşkanı Berişa, kurucusu olduğu partiden ihraç edildi

Arnavutluk 10.09.2021, 12:08 10.09.2021, 14:06
Eski Arnavutluk Cumhurbaşkanı Berişa, kurucusu olduğu partiden ihraç edildi

Eski Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sali Berişa, kurucularından olduğu Demokratik Parti’den (PD) ihraç edildi.

Mayıs ayında ABD tarafından istenmeyen kişi ilan edilerek kendisi ve yakınlarına ABD’ye giriş yasağı getirilen eski Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sali Berişa, partisinin parlamento grubundan atıldı.

Berişa, Demokratik Parti’nin “Arnavutluk’taki en Amerikan ve Avrupa Birliği yanlısı partisi” olduğunu açıklayan Başkanı Lulzim Başa tarafından partiden ihraç edildi. Konuya ilişkin açıklamasında Başa, Berişa’nın ABD Dışişleri Bakanlığı ile arasındaki yasal sorunları çözene kadar partisinin parlamento grubunun dışında tutulacağını söyledi.

Berişa’nın ihraç kararı, bugün yeni parlamentonun yapacağı ilk oturum ve yemin töreninin hemen öncesinde geldi.

Partisinden ihraç edildikten sonra bağımsız vekil olarak bulunacağı parlamentoya gelen Berişa, destekçilerinin tezahüratlarlarıyla karşılandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, eski Cumhurbaşkanı Sali Berişa’nın yolsuzluklarının Arnavutluk’un demokrasisine zarar verdiğini vurgulayarak Berişa ve aile üyelerinin Birleşik Devletler’e girişine yasak getirildiğini duyurmuştu. 

Berişa'ya ABD'nin Arnavutluk Büyükelçisi Yuri Kim çeşitli vesilelerle çağrıda bulunmuş ve Berişa'nın yeni parlamentoya girmemesi gerektiğini açıklamıştı.

1992 – 1997 yılları arasında Arnavutluk’un ikinci cumhurbaşkanı, 2005 – 2013 yılları arasında ise başbakan olarak görev yapan Berişa, Arnavutluk’ta demokratik yollarla seçilmiş ve şu ana kadar en uzun görevde bulunan lider olarak biliniyor.

Berişa, 1990’da kurulan merkez sağ eğilimli Demokratik Parti’nin ilk lideriydi. Arnavutluk’u sarsan en büyük krizlerden biri olan Piramit banker krizi, Berişa döneminde yaşanmıştı.

Balkan News

Yorumlar (0)