AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nde gündem genişleme

BALKANLAR 06.10.2021, 12:39 06.10.2021, 13:19
AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nde gündem genişleme
© Twitter

Avrupa Birliği ve Batı Balkanlar Liderleri Zirvesi, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic'in de katılılımıyla AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Kranj kenti yakınlarındaki Brdo Şatosu’nda başladı. 

Bölge basınına göre, üye ülkeler tarafından kabul edilmesi beklenen beyanname, Avrupa Birliği'nin Batı Balkanlar'ın Avrupa perspektifine açık desteğini yeniden teyit ettiğini ve bölgenin Avrupa perspektifine olan bağlılığını memnuniyetle karşıladığını belirtiyor.

Reuters Ajansı’nın daha önce yayınladığı bir haberde Avrupa Birliği üyelerinin Batı Balkan ülkelerine üyelik garantisi vermekten vazgeçtiği zira üyeler arasında bu konudaki mutabakatın kaybedildiği duyurulmuştu.

Diplomatik kaynaklar, mutabakatın kaybedilmiş olmasına rağmen bugünkü zirvede genişlemeyi destekleyen bir beyanname kabul edileceğini ileri sürüyor.

Öte yandan Slovenya'nın 2030 yılına kadar tüm Batı Balkan ülkelerinin AB'ye kabul edilmesi önerisi reddedildi.

Zirvede, AB ile Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya arasındaki güvenlik, yatırım ve genişleme gibi konular ele alınıyor. Brdo’daki zirveye Slovenya Başbakanı Janez Janša ev sahipliği yapıyor ve toplantıya Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel başkanlık ediyor. 

Slovenya'daki zirvede, AB liderlerinin, AB'nin Batı Balkanlar için gelecek 7 yılda 30 milyar avroluk "Ekonomi ve Yatırım Planı"nı teyit etmesi öngörülüyor. Bu miktarın 9 milyar avrosunun AB fonundan hibe edilmesi planlanıyor. AB ülkeleriyle Batı Balkanlar arasında GSM şebekelerinde dolaşım ücretleri konusu da görüşülecek.

Zirveye Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katılıyor.

Balkan News

Yorumlar (0)