ABD’den Kosova ve Sırbistan’a çağrı

BALKANLAR 27.06.2023, 10:45
ABD’den Kosova ve Sırbistan’a çağrı
© AA

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşerek durumun acilen sakinleştirilmesini talep etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Blinken, Arnavut belediye başkanlarının belediye binalarında değil, farklı yerlerde çalışmasını önerdi.

Kurti ile yaptığı görüşmede Blinken, AB'nin üç noktalı planına Washington'un desteğini tekrarladı ve Kurti'ye 22 Haziran'daki Brüksel toplantısına katılımı için teşekkür etti.

Blinken ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ile de görüşerek durumun sakinleştirilmesini ısrarla talep etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanıyla yapılan görüşmede Blinken, Kosova polisinden üç kişinin serbest bırakılması haberini memnuniyetle karşıladı.

Blinken ayrıca, Kosova’nın kuzeyinde KFOR personeline yönelik son saldırılardan sorumlu olanların cezalandırılması gerektiğini tekrarladı ve AB'nin üç noktalı planına Washington'un desteğini vurguladı.

Amerikan Dışişleri Bakanı, Sırbistan'a Priştine ile ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasındaki taahhütlerini derhal yerine getirme konusunda çağrıda bulundu.

Balkan News

Yorumlar (0)