Arnavut ve Boşnak öğrenciler Sırbistan milli marşını boykot etti

BALKANLAR 02.09.2021, 15:50 03.09.2021, 11:46
Arnavut ve Boşnak öğrenciler Sırbistan milli marşını boykot etti

Sırbistan Eğitim Bakanı Branko Ruziç'in ülkede eğitim yılının ilk günü tüm dersliklerde Sırbistan milli marşı „Bože pravde“nin (Tanrı'nın Adaleti) çalınmasına yönelik talimatı, Boşnak ve Arnavutların çoğunlukta olduğu okullarda uygulanmadı. 

Arnavut Ulusal Konseyi Başkanı Ragmi Mustafa, Sırbistan basınına yaptığı açıklamada Eğitim Bakanı Ruzic'in talimatının yasa dışı olduğunu açıklarken Boşnak Ulusal Konseyi ise yayınladığı bir açıklamayla Boşnakların Sırbistan milli marşını devletin marşı değil Sırp milletinin marşı olarak gördüklerini ifade etti. Boşnak ulusal Konseyi (BNV), bu marşa okullarda çalınma mecburiyeti getirilmesinin Sırp olmayanlara yönelik bir provokasyon olarak değerlendirildiğini duyurdu.  

Arnavutların yoğun olarak yaşadığı birçok bölgedeki okullar, eğitim yılının ilk gününde Sırbistan milli marşı çalınması uygulamasına iştirak etmedi. 

Sancaklı Boşnaklar da bu karara tepki gösterdi. Sancak bölgesinde bir okulda Sırp milli maşrı “Bože pravde” yerine Bosna Hersek'in savaş dönemindeki milli marşı “Ja sin sam tvoj” (Ben senin oğlunum) marşı söylendi. 

Boşnak ve Arnavut çocuklarının eğitim gördüğü okullada Sırbistan milli marşının boykot edilmesi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç'in tepkisine neden oldu. Vuçiç, bu durumun utanç verici olduğunu ve bazı grupların, politikacıların ve medyanın ülkenin birliğini temsil eden milli marşına ve bayrağa anlamsızca hakaret ettiğini ekledi.

Vuçiç, herkesi birlik olmaya, farklılıkları bir kenara bırakmaya ve "üç renkli bayrak" ve 'Bože pravde" milli marşı'nda birleşmeye davet etti. 

Balkan News

Yorumlar (0)