"Avrupa’nın Kraliçesi" Balkanlar'a veda turunda

BALKANLAR 13.09.2021, 12:13 13.09.2021, 13:54
"Avrupa’nın Kraliçesi" Balkanlar'a veda turunda
© AA

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Sırbistan ve Arnavutluk’u kapsayan Balkan turu, bugün Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da başlayacak.

16 yıl Almanya Şansölyesi olarak hizmet verdikten sonra yakın zamanda siyaseti bırakmaya hazırlanan Merkel, 26 Eylül’deki seçimlerin ardından dördüncü döneminin sonunda bu makama veda edecek.

Merkel’in Batı Balkan liderleriyle bir araya geleceği Sırbistan ve Arnavutluk ziyareti, Ekim ayındaki AB-Balkanlar zirvesinin hemen öncesinde gerçeklecek.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile siyasi ve ekonomik iş birliği ile Avrupa Birliği’ne entegrasyon konularını görüşecek Merkel, sonraki gün Arnavutluk’ta Batı Balkan ülke liderleri ile bir araya gelecek.  Görüşmeye Arnavutluk’un yanı sıra Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ ve Kuzey Makedonya başbakanları iştirak edecek.

Avrupa’nın en güçlü kadını olarak anılan Merkel, son iki ay içerisinde ABD, Rusya ve Polonya’yı ziyaret etti. ‘Avrupa’nın Kraliçesi’nin Balkanlar’a veda ziyareti, Merkel’in kişisel çabalarına rağmen bölgede Avrupa Birliği perspektifinin oldukça zayıfladığı bir döneme denk gelecek.

Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ve dolaylı olarak Arnavutluk’un AB’ye üyelik sürecini bloke etmesi ve Çin ve Rusya’nın bölgedeki etkinliğini giderek artırmalarıyla oluşan durum, Avrupa Birliği’nin prestijinin zayıflamasına neden oldu.

Sırbistan ve Arnavutluk’un öncülük ettiği ‘Mini Schengen’ veya ‘Açık Balkan’ inisiyatifi de pek çok uzman tarafından AB üyeliği perspektifini kaybeden bölge ülkelerinin bir alternatif arayışı olarak değerlendiriliyor.

Avrupa Birliği’nin bölgede tekrar etkinlik kazanabilmesi için kısa vadede birliğin Bosna Hersek, Karadağ ve Kosova gibi ülkelerdeki aktif sorunlara çözüm önerileri sunması gerekiyor. Bu nedenle de Batı Balkanlar’a özel ilgi gösteren bir siyaset izleyen Merkel’in Balkanlar’a veda ziyaretinin, Avrupa Birliği’nin bölgedeki geleceği açısından da belirleyici olması bekleniyor.

Balkan News

Yorumlar (0)