Balkanlar hem kavurucu sıcaklarla hem de fırtına ve aşırı yağışlarla mücadele ediyor

BALKANLAR 28.07.2023, 16:30
Balkanlar hem kavurucu sıcaklarla hem de fırtına ve aşırı yağışlarla mücadele ediyor
© AA

İklim değişikliğinin etkisiyle yaz döneminde rekor sıcaklıkların kaydedildiği Balkanlar’da, şiddetli fırtına ile sellere neden olan ve normalde yaz mevsiminde rastlanmayan aşırı hava koşullarına sahne oluyor.

Slovenya’da yüksek sıcaklıkların ardından etkili olan fırtına sonrası yazın ortasında kar yağdı.

Yerel medyada yer alan haberde, Slovenya’da dağın zirvesi olan Kredarica’daki kameraların kısa süreli kar yağışı kaydettiği belirtildi. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı da ülkede son 2 haftadır etkili olan şiddetli yağış ve fırtına sonucu 10 bin hektarlık tarım arazilerinde zarar tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Sırbistan’da da yerel medya, yüksek sıcaklıkların ardından etkili olan yağış ve fırtına sonucu yarım milyon ağacın devrildiğini kaydetti.

Batı Balkan ülkelerinden Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya’da da yüksek sıcaklıklar yaşandı, bölgede termometreler 40 dereceyi gösterdi.

Yüksek sıcaklık seviyesi nedeniyle Batı Balkanlar’da “kırmızı” uyarı verilirken, 19 Temmuz itibarıyla iklim koşullarındaki sert geçiş meydana geldi.

Sıcak hava yerini fırtınaya bırakırken, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek ve Sırbistan’da etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle 5 kişi yaşamını yitirdi.

AA

Yorumlar (0)