Hırvatistan, Pazar günleri çalışmayı yasaklamayı planlıyor

BALKANLAR 10.05.2021, 12:42 10.05.2021, 22:03
Hırvatistan, Pazar günleri çalışmayı yasaklamayı planlıyor
© AA

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Hırvatistan hükümetinin Pazar günü çalışmayı yasaklamayı düşündüğünü zira ülkede iş ve aile hayatı arasında bir denge kurulması taraftarı olduklarını açıkladı.

Bir süredir Pazar günleri çalışmanın yasaklanmasının tartışıldığı Hırvatistan’da kilise de bu öneriye destek vermişti.

Pazar günü çalışmayı yasaklama inisiyatifinin ekonomik büyüme hedefiyle hiçbir şekilde çakışmadığını fakat Hırvatistan bir turizm ülkesi olduğu için yılda 16 hafta olmak üzere Pazar günleri çalışılmasına müsaade edilmesini planladıklarını söyleyen Başbakan Plenkovic, teklifin hükümetin koalisyon ortakları ve halkın büyük çoğunluğu tarafından da desteklendiğini açıkladı. Plenkovic, Pazar günleri çalışmamanın Hırvat halkının geleneğinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Plenkovic, “Bu bana çok iyi ve arzulanan bir inisiyatif gibi geliyor. Halihazırda zaten Pazar günleri çalışmayan alışveriş merkezleri ve market zincirleri de bulunuyor fakat bu kendilerinin tercihi. Çalışanların haklarını da iş ve aile hayatı arasındaki dengeyi de göz önünde bulundurmamız gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Milanoviç: Pazar günü çalışma yasağı seçim aldatmacası

Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, hükümetin Pazar günü çalışmayı yasaklama inisiyatifinin ciddiyetsiz olduğunu savunarak destek vermedi.

İnisiyatifi hükümetin seçimler öncesindeki bir aldatmacası olarak değerlendiren Milanovic, “Hiçbir şey değişmeyecek. İnsanlar ülkeyi terk ediyor ve bizim iş gücü eksiğimiz var. Diğerleri de sabahtan akşama kadar çalışıyor ve alışveriş yapacak vakit bulamıyorlar. Ben Pazar günleri alışverişe çıkmıyorum çünkü böyle bir lüksüm var. Fakat insanların çoğunluğu böyle bir lükse sahip değil” dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)