Hırvatistan’da "Zafer Günü" kutlamaları

BALKANLAR 05.08.2022, 12:54
Hırvatistan’da "Zafer Günü" kutlamaları
© Facebook

Hırvatistan, ülkenin güneyindeki Krajina bölgesinde Sırp güçlerine karşı gerçekleştirilen Fırtına harekatında elde edilen zaferin yıl dönümünü kutluyor.

Ülke topraklarının yaklaşık beşte birinin işgalden kurtarılmasının kutlandığı zafer günü konuşmalarında Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ve Başbakan Andrej Plenkovic, Sırbistan'dan gelen katliam ve sürgün suçlamalarına cevap verdi.

Milanovic, „utanılacak bir şey yapmadık“ derken, Plenkovic de Sırpların sürgün edildiği iddialarının acınası ithamlar olduğunu ileri sürdü.

Knin kentinde düzenlenen törende konuşan Milanovic, Fırtına operasyonu sırasında çok sayıda Sırp vatandaşın Hırvatistan’ı terk etmek zorunda kalmalarının insani bir trajedi olduğunu fakat buna Belgrad’daki iktidar sahiplerinin ahmaklıklarının sebep olduğunu söyledi.

Konuşmasında Bosna Hersek’e de değinen ve Hırvatistan ordusu olmasaydı Bosna’da Dayton Barış Anlaşması’nın da mümkün olmayacağını söyleyen Milanovic, “Düşman teslim olmadı, düşmanı Hırvatistan ordusu mağlup etti. Bize hiçbir zaman teşekkür etmemiş olmaları bir yana, bize kötü niyeti olan tiplermişiz gibi bakıyorlar” diye konuştu.

Başbakan Andrej Plenkovic ise Fırtına harekatının hem Hırvatistan’ın vatan savaşında galibiyet hem de Bosna Hersek’te barışı mümkün kıldığını ileri sürdü.

1995’te Sırp nüfusun Hırvatistan’dan sürgün edildiği iddialarının yalan olduğunu söyleyen Plenkovic, Sırpların Hırvatistan’dan tahliyesinin Belgrad ile iş birliği içerisindeki isyancı Sırp grupların baskısıyla gerçekleştiğini ileri sürdü.

Balkan News

Yorumlar (0)