Hırvatistan’dan Bosnalı devlet liderine istifa çağrısı

BALKANLAR 08.09.2021, 16:31 08.09.2021, 16:37
Hırvatistan’dan Bosnalı devlet liderine istifa çağrısı

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic’i istifaya davet etti.

Bosnalı Hırvat lider Komsic’in Hırvatları temsil etmediğini ve Hırvat oylarıyla değil Boşnak oylarıyla seçildiğini ileri süren Grlic Radman, Boşnak, Hırvat ve Sırpların Bosna Hersek’in anayasa tarafından tanınan kurucu halkları olduğunu bunu reddetmesi halinde Komsic’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.  

Bosnalı Hırvat lider Zeljko Komsic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı üyelerinin belirli bir etnik grubu değil vatandaşların tamamını temsil ettikleri yaklaşımını savunuyor.

Komsic, geçtiğimiz hafta Slovenya’da yapılan Bled Forumu’nda yaptığı konuşmada Bosna Hersek’teki “anayasa tarafından tanınan kurucu halk” yaklaşımının Yuyoslavya dönemine ait bir etnik konsept olduğunu söylemişti.

Bosna Hersek’te üç üyeden oluşan Devlet Başkanlığı Konseyi’nin üyelerinden biri ülkede Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesinden, ikisi de Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadıkları Bosna Hersek Federasyonu entitesinden seçiliyor.

Altın Zambak Nişanı sahibi bir vatansever olan Komsic’in Boşnak seçmen arasında da popüler olması ve son devlet başkanlığı seçimlerinde milliyetçi Hırvat partisi HDZ’nin adayının kaybetmesi, Komsic’in Boşnak oylarıyla seçildiği iddialarının ortaya atılmasına neden olmuştu. Hırvat milliyetçileri, seçim kanunun etnik grupların sadece kendi milletlerinden olan siyasetçiler için oy kullanabilecekleri şekilde revize edilmesini talep ediyor.

Hırvat milliyetçilerinin bu talebine son olarak yeni Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt de destek vermiş ve Bosnalı Hırvatların devletin en üst kademesinde temsil edilmediğini ve Komsic’in Hırvat değil Boşnak oylarıyla seçildiğini iddia etmişti.

Balkan News

Yorumlar (0)