Hırvatistan’dan Sırbistan’ın bayrak çağrısına yorum: “Tek kelimeyle saçmalık”

BALKANLAR 14.09.2021, 11:59
Hırvatistan’dan Sırbistan’ın bayrak çağrısına yorum: “Tek kelimeyle saçmalık”
© AA

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in bölgedeki tüm Sırpların 15 Eylül’de evlerine Sırbistan bayrağı asma çağrısını “işsiz papaz, kuzuları vaftiz edermiş” şeklindeki atasözüyle açıkladı.

Milanoviç, “Sırbistan’ın gerçekten yapacak daha önemli ve daha mantıklı bir işi olmadığına inanamıyorum” diye konuştu.

“Güçlü, nüfuz sahibi ve kudretli bir devlet böyle inşa edilmez” diyen Milanoviç, Vuçiç’in Hırvatistan’daki Sırplara da hitap eden çağrısını “Tek kelimeyle saçmalık” şeklinde nitelendirdi.

 Vuçiç birkaç gün önce sosyal medya platformlarında yayınladığı videolarla bölgedeki tüm Sırpları 15 Eylül’de evlerine Sırp bayrağı asmaya davet etmişti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Başbakan Ana Brnabic’in inisiyatifiyle geçtiğimiz yıl başlatılan “Sırp birliği, hürriyet ve milli bayrak günü”, 15 Eylül Çarşamba günü ikinci defa kutlanacak. 

2020’de Sırbistan’ın yanı sıra Bosna Hersek’te Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde de kutlanmaya başlanan “Sırp Birliği Günü”nün Sırp azınlıkların bulunduğu bölge ülkelerine de yayılması için kampanya yürütülüyor.

Balkan News

Yorumlar (0)