KFOR Komutanı: “Kosova'da katliamı önledik“

BALKANLAR 21.06.2023, 12:18 21.06.2023, 13:57
KFOR Komutanı: “Kosova'da katliamı önledik“
© AA

KFOR Komutanı Tümgeneral Angelo Michele Ristuccia, NATO barışı koruma misyonu üyelerinin profesyonelliği sayesinde Kosova'nın kuzeyinde 29 Mayıs'ta “bir katliamın önlendiğini“ söyledi.

İtalyan haber ajansı AGI'ye verdiği röportajda Ristuccia, “Kalabalığın arasında mahsur kalan 15 polisi kurtarmayı başardık.“ dedi.

Ristuccia, “Durumun (29 Mayıs'ta) tırmanmamasının nedeni, çok iyi hazırlanmış olmamızdı. Askerlerimiz çok profesyonelce hareket ettiler. Yaralılarımıza ve ailelerine tam desteğimi ifade etmek istiyorum. O kadar profesyonelce hareket ettiler ki gücü yöneterek durumun daha fazla tırmanmasını önlediler, böylece 15 Kosova polisini kurtardık, iki tarafın çatışmasını engelledik, aksi takdirde bambaşka bir sorunla uğraşmak zorunda kalırdık.“ dedi.

KFOR'un takviye edilmesi ve Kosova'daki varlığını artırması beklenirken, Komutan Ristuccia “her türlü koşulla“ yüzleşmeye hazır olduklarını söyledi.

Ristuccia, “Her türlü koşulla yüzleşmek niyetindeyiz ve bunun için ek kuvvetler aldık. Tepki vermiyoruz, harekete geçiyoruz, işi yapmanın zorluklarını aşmak için organize, eğitimli ve donanımlıyız. Askerlerimizin hazırlıklı olmaları sayesinde 29 Mayıs'ta durumun daha da gerginleşmesini ve ölüm vakaları yaşanmasını engelledik.“ dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)