Kosova ile Sırbistan anlaştı

BALKANLAR 30.09.2021, 13:23 30.09.2021, 13:38
Kosova ile Sırbistan anlaştı
© AA

Sırbistan ve Kosova, iki ülke arasındaki sınırda yaşanan gerginliğin azaltılması yönünde atılacak adımlar üzerinde anlaşma sağladı.

AB'nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, iki gün süren müzakerelerin ardından Kosova ve Sırbistan’ın anlaştığını duyurdu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de Sırbistan’ın Kosova ile “uzlaşma anlaşmasını” kabul ettiğini ve anlaşma çerçevesinde Kosova özel kuvvetlerinin sınır bölgesinden çekileceğini açıkladı.

Lajcak’ın Twitter üzerinden paylaştığı anlaşma, Jarinje ve Brnjak sınır kapılarında konuşlandırılmış bulunan Kosova özel kuvvetleri ile Kosovalı Sırplar tarafından burada kurulan barikatların 2 Ekim 2021 itibarıyla eş zamanlı olarak kaldırılmasını öngörüyor.

Anlaşma çerçevesinde 4 Ekim 2021 tarihinde AB ara buluculuğunda gerçekleştirilen müzakerelerde uzlaşılan geçici bir uygulama çerçevesinde geçici plaka yerine araçlara çıkartma yapıştırılmaya başlanacak.

Kosova hükümeti, geçtiğimiz hafta Pazartesi günü itibarıyla Sırbistan plakalı araçların Kosova trafiğinde dolaşımına yasak getirmiş ve bu araçlara geçici Kosova plakası temin etmeye başlamıştı. Uygulamayı protesto eden Kosovalı Sırplar ise sınır geçiş noktalarındaki yolları kapatmıştı. 

Kosova hükümeti, gerginliğin çözümü için aynı yasağı 10 yılı aşkın bir süredir Kosovalı araçlara uygulayan Sırbistan ile karşılıklı adımlar atmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Balkan News

Yorumlar (0)