banner3

banner2

“Müslümansan neden Hırvatistan’a geldin?”

BALKANLAR 08.04.2021, 10:07 08.04.2021, 12:30
“Müslümansan neden Hırvatistan’a geldin?”

Hırvatistan polisi, Bosna Hersek sınırından ülkeye giriş yapan bir Afgan kadına cinsel tacizde bulunmak ve şiddet uygulamakla suçlanıyor.

Danimarka Mülteci Konseyi (Danish Refugee Council-DRC), Şubat ayında Hırvatistan sınırında polislerin Afganistan’dan gelen kadın bir mülteciye cinsel tacizde bulunmuş ve suç işlemiş olabileceğini duyurdu. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Hırvat bir polis memuru, Bosna Hersek üzerinden Hırvatistan’a geçen kadına silah doğrultmak, çırılçıplak soyunmaya zorlamak ve şiddet uygulamakla itham ediliyor.

Avrupa Komisyonu tarafından “ciddi bir suç iddiası” olarak tanımlanan olay sonrasında Hırvat yetkililere hadiseyi detaylı bir şekilde inceleme ve takibatını yapma çağrısı yapıldı.  

Danimarka Mülteci Konseyi’nin şahitlere dayandırdığı olay 15 Şubat gecesi, Bosna Hersek’in Velika Kladuşa kentinin birkaç kilometre ilerisinde, Hırvatistan topraklarında meydana geldi. İki çocuk dahil dört kişiyle birlikte sınırı geçen Afgan kadın, kısa süre içerisinde Hırvat polisi tarafından durduruldu. Hırvat polisi tarafından üzerlerine silah doğrultulan göçmenler, iltica talebinde bulundu.

Polisin iltica dilekçesini yırtıp atarak onlara güldüğünü anlatan Afgan kadın, “Bize hakaret etti ve çocuklarla birlikte bizim yanımızda olan yaşlı bir adama tokat attı. Bize ceplerimizi ve çantalarımızı boşaltmamızı söylediler. Sonra da beni kenara çekip üstümü aramaya başladılar. Onlara ben bir kadınım ve Müslümanım. Bana dokunamazsınız, bu haram dedim. Memur bana tokat attı ve “Eğer Müslümansan neden Hırvatistan’a geldin? Niçin Bosna’da Müslümanlarla birlikte kalmadın?” dedi”.

Başörtüsünü ve ceketini cebren çıkaran polisin kendisini taciz etmeye başladığını anlatan kadın, “Ağlamaya başladım. Polise cebimdeki 50 Avro’yu verdim ve beni tacize son vereceğini umdum. Soyunmamı istedi ve ağlamaya devam edersem beni boğacağını söyledi” diye konuştu.

Hırvat polislerin boğazına bıçak dayadığını ve olanları herhangi birine anlatması veya bir kez daha Hırvatistan’a geri dönmeye cüret etmesi halinde onu ayaklarının altındaki orman zeminine gömmekle tehdit ettiğini anlatan kadın, polislerin kendisini diğer göçmenlerle birlikte Bosna Hersek’e geri yolladığını anlattı.

Hırvatistan’da sınır polisinin göçmenlere yönelik hukuksuz uygulamaları daha önce de basına yansımıştı. Hırvatistan polisinin Slovenya sınırında yakalanan kaçak göçmenleri dahi illegal bir şekilde Bosna Hersek taşıyarak gizli bir şekilde bu ülkeye bıraktıkları da belgelerle ortaya konulmuştu.

Yorumlar (0)