NATO, Bosna Hersek'e desteğini yineledi

Bosna Hersek, Moldova ve Gürcistan gibi ülkelerin yeteneklerini geliştirmeleri ve dayanıklıklarını güçlendirmelerine yardımcı olunacağı ifade edildi

BALKANLAR 30.06.2022, 11:52 30.06.2022, 12:30
NATO, Bosna Hersek'e desteğini yineledi
© AA

NATO ülkelerinin liderleri, İspanya'nın Madrid şehrinde düzenlenen zirvenin ardından, ittifakın Bosna Hersek'e desteğini yineledi.

Liderler, Rusya-Ukrayna savaşı ekseninde gerçekleşen zirvede, daha önce stratejik ortak sayılan Rusya'yı artık  'doğrudan tehdit' olarak tanımladı.

NATO'nun Rus saldırılarının tehdidi altında olan ortaklar için siyasi ve pratik desteğini artıracağı belirtilirken, Bosna Hersek, Moldova ve Gürcistan gibi ülkelerin yeteneklerini geliştirmeleri ve dayanıklıklarını güçlendirmelerine yardımcı olunacağı ifade edildi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, FENA haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından Avrupa'daki güvenlik durumunun değişime uğradığını anımsatarak, NATO'nun desteğinin büyük önem arz ettiğini belirtti.

Ülkesinin savunma alanında NATO ile iş birliği yapmaya devam etmesi ve üyelik yolunda ilerlemesi yönündeki beklentilerini dile getiren Dzaferovic, "Bosna Hersek'te kötü huylu Rus etkisinin yayılması ve komşu ülkelerin Bosna Hersek üzerinde hak talep etmesi durumunda yaşanabilecekler konusunda Ukrayna'dan ders çıkarılmalı." diye konuştu.

Dzaferovic, NATO'nun, Bosna Hersek'i Rus saldırlarına karşı riskli bölge olarak tanımlayıp desteğini ifade etmesinin, Sırp Cumhuriyeti (RS) yetkililerinin, ülkenin Ukrayna'daki savaştan etkilenmediği yönündeki iddialarını boşa çıkardığını sözlerine ekledi.

Balkan News

Yorumlar (0)