NATO, Bosna Hersek’in bütünlüğüne destek mesajı verecek

BALKANLAR 26.01.2024, 11:54 26.01.2024, 11:57
NATO, Bosna Hersek’in bütünlüğüne destek mesajı verecek
© NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Bosna Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini ortaya koymak için önümüzdeki hafta 31 NATO büyükelçisinin Saraybosna’yı ziyaret edeceğini açıkladı. 

Stoltenberg, Brüksel’deki NATO Karargahında Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ile gerçekleştirilen görüşmenin ardından Karadağlı liderle ortak basın toplantısı düzenledi.

Açıklamasında Karadağ’ın NATO’ya katkılarından ve Batı Balkanlar’daki stratejik öneminden bahseden Stoltenberg, görüşmede Bosna Hersek’teki güvenlik durumunu da ele aldıklarını açıkladı. Stoltenberg, “Kuzey Atlantik Konseyi, 31 NATO Büyükelçisinin tamamı önümüzdeki hafta Saraybosna’ya bir ziyaret gerçekleştirecek. Bu, Bosna Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne güçlü desteğin ortaya konulmasıdır. Tüm siyasi liderlerin ülkenin birliğini korumak için çalışması gerekiyor. Bu, ülke ve bölgenin istikrarı için kilit öneme sahip” diye konuştu. 

Karadağ Başbakanı Spajic de Balkanlar’ın NATO’nun stratejik önem ve öncelik verdiği bölgeler arasında yer aldığı konusunda hemfikir olduklarını ve Karadağ’ın NATO’nun güvenilir bir ortağı olmayı sürdürdüğünü söyledi. 

Balkan News / İHA

Yorumlar (0)