Saraybosna'dan Çanakkale'ye "Atalarımın İzinde" yürüyüşü

BALKANLAR 17.04.2022, 11:32 17.04.2022, 12:00
Saraybosna'dan Çanakkale'ye "Atalarımın İzinde" yürüyüşü

Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinden yola koyulup Çanakkale muharebesine katılan 30 bin gönüllüyü anmak amacıyla düzenlenen "Atalarımızın İzinde Saraybosna-Çanakkale Yürüyüşü" merhum Boşnak lider Aliya İzetbegoviç'in kabrinden başladı.

Sabahın erken saatlerinde başkent Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde bir aray gelen grubun üyeleri, merhum Boşnak liderin mezarı başında dua okudu.

Saraybosna'da kuşatma altında öldürülen çocuklar anısına yapılan anıta da uğrayan grup, 107 yıl önce bölgeden gönüllü askerlerin toplandığı Sırbistan'ın Sancak bölgesindeki Novi Pazar'a hareket edecek.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) Öğretim Üyesi Abdülhamit Bolat, yürüyüşün zaman içinde unutulmuş ya da zayıflamış kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacı ile yapıldığıın altını çizerek, "Bu organizasyon vesilesiyle Türkiye'nin sadece Türkiye sınırlarından ibaret olmadığını tekrardan hatırlayacak ve hatırlatacağız." dedi.

Yürüyüşün amacı ve programı ise şöyle:

Çanakkale muharebelerine Balkanlar'dan gönüllü olarak katılan 30 bin kişiyi anmak amacıyla Bosna Hersek'ten başlatılan yürüyüşün temel amacı, Türkiye'nin şu anki kara sınırlarından ibaret olmadığının tekrar hatırlatılması ve bağların tekrardan sağlamlaştırılmasıdır.

2022 yılı programı, 17 Nisan'da Aliya İzetbegoviç'in kabrinden başlayacak yürüyüş ile Novi Pazar üzerinden İpsala'ya kadar otobüsle gidilecek, ardından Çanakkale Şehitleri Anıtı'na kadar yürünecek. Yürüyüş sırasında, güzergâh üzerindeki şehitliklerde de anma programları yapılacak, 25 Nisan 2022'de 107'ncisi düzenlenecek Çanakkale Kara Muharebeleri Anma Programı'na katılım sağlanacak.

17.04.2022

Saat 10.00’da Aliya İzetbegoviç'in kabrinden başlanarak Başçarşı'dan geçip Saraybosna'da kuşatması sırasında ölen çocukların anısına yapılmış anıta kadar yürünecek.

Sonrasında otobüsle Novi Pazar'a gidilecek.

18.04.2022

Saat 06:00'da Novi Pazar'dan İpsala'ya hareket edilecek.

19.04.2022

İpsala'dan son hazırlıklar yapılarak 25.04.2022'de İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenecek 57. Alaya Saygı Yürüyüşü'nün başlayacağı alana doğru yürüyüşe başlanacak.

BalkanNews

Yorumlar (0)