Termik santraller Balkanlar'da ölümlere neden oluyor

BALKANLAR 07.09.2021, 14:28 07.09.2021, 14:52
Termik santraller Balkanlar'da ölümlere neden oluyor
© AA

Balkanlar'daki termik santraller, her yıl binlerce insanın ölümüne neden oluyor. Bölgede hava kirliliğine neden olan en önemli faktörler arasında gösterilen termik santrallerin, son 3 yılda 19 bin kişinin ölümüne sebep olduğu bildirildi.

Orta ve Doğu Avrupa'da faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşu "Bankwatch Network" tarafından hazırlanan raporda Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova'da faaliyet gösteren 18 termik santralin AB'deki 221 termik santralin toplamından 2,5 kat fazla kükürtdioksit salımı yaptığını duyurdu.

AB hava kirliliği sınırlarının, AB üyesi olmayan Balkan ülkeleri için de zorunlu hale gelmesinden bu yana geçen 3 yıl içinde Batı Balkanlar yasal sınırın en az 6 katı seviyelerde kükürtdioksit yaydı.

Raporun tahminleri, kirliliğin sağlık üzerindeki etkisine ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tavsiyeleri kullanılarak modellenirken, maruz kalma durumunu tahmin etmek için nüfus sayımların ve yüksek çözünürlüklü nüfus verileri kullanıldı.

Avrupa, daha az verimli ve çevreye daha zararlı üretim araçlarını kapatma teşvikini azaltan yükselen gaz ve elektrik fiyatlarıyla karşı karşıya.  Bu arada AB, Batı Balkanlar'daki termik santralleri tarafından üretilen elektriğin yüzde 8'ini ithal ediyor.

​​​​

Balkan News

Yorumlar (0)