banner3

banner2

30 yaşında Saraybosna’nın belediye başkanı oldu

Bosna Hersek 08.04.2021, 10:43 09.04.2021, 15:16
30 yaşında Saraybosna’nın belediye başkanı oldu

Saraybosna Şehir Konseyi, bugün gerçekleştirilen oturumda Sosyal Demokrat Partisi (SDP) adayı Benyamina Kariç’i belediye başkanı seçti.

Daha önce adaylığını açıklayan Bogiç Bogiçeviç’in yarıştan çekilmesinin ardından aday olan Benyamina Kariç, SDP, Bizim Parti (NS) ve Halk ve Adalet (NiP) mensubu 15 konsey üyesi tarafından desteklendi.

1991, Saraybosna doğumlu olan ve 26 yaşında hukuk doktorası yaparak Bosna Hersek’in en genç hukuk doktoru unvanını elinde bulunduran Kariç, 2019 yılından bu yana SDP başkan yardımcısı pozisyonunda bulunuyor.

Belediye başkanlığını halihazırdaki başkan Abdullah Skaka’dan devralacak olan Kariç, şehrin 39. belediye başkanı ve şehir idaresine riyaset edecek ikinci kadın belediye başkanı olacak.

SDP, Kariç’in (evlilik öncesi soyadıyla Londrc) adaylığına ilişkin açıklamasında genç ve başarılı politikacının karışık bir aileden gelmesi vesilesiyle Saraybosna’nın çok kültürlülüğünü yansıtan bir isim olduğu ve son nüfus sayımında milliyet olarak “diğer” seçeneğini işaretlediği bilgisini paylaşmıştı.

Kitap, makale ve Latin dilinden çevirilerin de yer aldığı ondan fazla yayını bulunan Kariç, Boşnakça'nın yanı sıra İngilizce ve Almanca biliyor.

Yorumlar (0)