banner3

banner2

ABD’den Bosna Hersek’e Anayasa Değişikliği Çağrısı

Bosna Hersek 02.04.2021, 14:41
ABD’den Bosna Hersek’e Anayasa Değişikliği Çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Bosna Hersek’e seçim kanununun yenilenmesi ve her etnik gruptan tüm vatandaşların haklarının korunması için anayasal reform çağrısı yaptı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve konsey üyeleri Şefik Caferoviç ile Jelyko Komşiç’e yönelik mektubunda Blinken, ABD’nin Dayton Barış Anlaşması’na aracılık ettiğini ve anlaşma sürecinin henüz başındayken zaman içerisinde değiştirilmesi gerekeceğine vakıf olduğunu söyledi.

Klix.ba haber portal tarafından yayınlanan mektupta Bosna Hersek Anayasası’nı da teşkil eden Dayton Barış Anlaşması’nın 25 yıl önce paraf edilmesine ABD’nin de iştirak ettiğine dikkat çeken Blinken, “ABD’nin Bosna Hersek’te savaşa son verilmesi ve barışın güvence altına alınmasındaki katkılarından gurur duyuyoruz” diye yazdı.

Dayton Barış Anlaşması’nın Bosna Hersek’in devlet olarak Avrupa Birliği üyelik sürecinde ilerlemesi ve NATO ile derin bir partnerlik geliştirebilmesi için temel teşkil ettiğine vurgu yapan Blinken, Dayton’ın bazı noksan taraflarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile ortaya çıktığını ve anayasanın mahkeme kararları ve Avrupa Birliği üyelik sürecinin gerektirdiği değişiklikler ışığında yenilenmesi gerektiğini yazdı.

Uzun yıllar yerel seçimlerin gerçekleştirilemediği Mostar’da tarafların müzakerelerle çözüme ulaşmış olmasının Bosna Hersek’in tümü için örnek teşkil ettiğini ifade eden Blinken, ABD’nin Bosna Hersek anayasasında sınırlı fakat manalı değişiklikler yapılmasını desteklediğini söyledi.

ABD’nin anayasa değişikliği sürecindeki çabalara destek vermeye hazır olduğu fakat asıl işin Bosna Hersekli liderlere düştüğü ifade edilen mektupta Blinken, ülke liderlerini anayasa değişikliği sürecini ciddiye almaya, konuya gereken ilgiyi göstermeye ve taviz verilmesi gereken konularda cesur davranmaya çağırdı.

Yorumlar (0)