AB’den Bosna Hersek’e olumlu mesaj: “İlerlemeye şahit olduk”

Bosna Hersek 23.01.2024, 13:58 23.01.2024, 14:07
AB’den Bosna Hersek’e olumlu mesaj: “İlerlemeye şahit olduk”
© Twitter

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bosna Hersekli liderleri AB’ye üyelik yolunda teşvik amacıyla, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile birlikte gerçekleştirdiği Saraybosna temasları çerçevesinde ülkenin AB’ye üyelik süreci hakkında pozitif mesajlar verdi. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, bugün Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da hükümet temsilcileri ile gerçekleştirdiği bir dizi toplantının ardından, Bosna Hersek’te AB’ye üyelik reformları yolunda ilerleme kaydedildiğine şahit olduklarını fakat başta demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında olmak üzere daha fazla netice alınması gerektiğini söyledi. 

Bosna Hersek’te verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini ve ülkenin AB’nin dış ve güvenlik politikasıyla tam uyumlu hareket ettiğini ifade eden Von der Leyen, bunun güçlü bir mesaj gönderdiğini belirtti. Von der Leyen, "Avrupa yoluna güçlü bir bağlılık gösterdiniz ve bu yüzden aday ülke oldunuz. Geçen aralık ayında, Bosna Hersek’in şartlarımızı yerine getirmesi halinde müzakerelere başlama kararı almıştık. Bu ne anlama geliyor? Önemli yasaların kabul edildiği belirli bir ilerlemeyle karşı karşıyayız ve sonuçlar elde edebileceğinizi gösterdiniz. Ne kadar çok sonuç elde ederseniz, benim rapor hazırlamam o kadar kolay olur", dedi.

Bosna Hersek’in bu rotadan sapmaması gerektiğini ancak demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında daha fazla ilerleme görmek istediklerini kaydeden Von der Leyen, Bosna Hersek’in kaçırmaması gereken kritik bir fırsata sahip olduğuna dikkat çekti.  

Bosna Hersek’in mart ayına kadar AB tarafından talep edilen öncelikli reformların tamamının bu tarihe kadar gerçekleştirilmesinin zorunlu olup olmadığı yönündeki bir soruya da cevap veren Von der Leyen, "Kabul edilmesi gereken yasalar hakkında detaylı olarak konuştuk. Mümkünse daha fazla öncelikli reformun gerekiyor. Bu, ana mesaj. Komisyon, size destek olmaya hazır. Bu gerçekleştirilebilir. Sizi, desteklerimizi kullanarak bunu başarmaya çalışmaya davet ediyorum", dedi.

AB yolunda ilerlemenin Bosna Hersek'in elinde olduğunu vurgulayan von der Leyen, "Bosna Hersek'i, AB'de tek, bölünmez ve egemen devlet olarak görüyoruz." dedi.

Von der Leyen, Komisyonun Bosna Hersek'i desteklemeye hazır olduğunun altını çizerek, AB'nin Batı Balkanlar olmadan eksik kalacağına inandıklarını dile getirdi.

"Bosna Hersek'in dış politikada ilk hedefi olan AB üyeliğine ulaşacağına inanıyorum"

Ortak basın toplantısında söz alan Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo, görüşmede, Bosna Hersek'in AB üyelik sürecinde son dönemde neler yaptığı konusunda bilgi verdiğini belirterek, "Bosna Hersek'in son bir yılda dış politikasında yüzde yüz AB ile uyum sağladığını söyleyebilirim." şeklinde konuştu.

Birçok alanda AB ile uyumlu faaliyetler yürüttüklerine işaret eden Kristo, "Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar kapsamında, gelecek dönemde katılım müzakerelerine başlamak için net bir tarih alacağımıza kesinlikle inanıyorum." dedi.

Kristo, "AB, üyelik süreci kolay değil ancak Bosna Hersek'in dış politikada ilk hedefi olan AB üyeliğine ulaşacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

"Hırvatistan, Bosna Hersek'in AB üyelik sürecinin hızlandırılmasında yıllardır en büyük desteği veren ülke"

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ise martta gerçekleşecek AB Zirvesi'ne kadar Bosna Hersek'in gerekli koşulları yerine getirmesi çağrısında bulunarak, "Marttaki zirvede, Bosna Hersek'in AB ile katılım müzakereleri için net bir durum çıkmalı diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna'nın, AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılmasında Rusya ile başlayan savaşın büyük etkisi olduğuna işaret eden Plenkovic, "Hırvatistan, Bosna Hersek'in AB üyelik sürecinin hızlandırılmasında yıllardır en büyük desteği veren ülke. Burada Saraybosna'da, Bosna Hersek'in AB üyeliğine ne derece bağlı olduğunu gördük." diye konuştu.

Plenkovic, AB'de yaklaşan seçimleri anımsatarak, "AB Komisyonu, mevcut düzende son çalışmalarını yapıyor. Bosna Hersek, marttaki zirveyi kaçırırsa bir yıl daha beklemek zorunda kalacak zira seçimler araya giriyor. Bosna Hersek, bu şansı iyi kullanmalı." ifadesini kullandı.

"Saraybosna'da yetkililerin, AB üyeliğinde oldukça kararlı olduğunu gördüm"

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkesinin Bosna Hersek'teki savaş zamanında 1995'te yaşanan Srebrenitsa soykırımında bulunduğu konum itibarıyla ikili ilişkilerde "karanlık bir dönem" yaşadıklarını anımsatarak, iki ülke arasında kopmaz bağlar bulunduğunu vurguladı.

Rutte, şöyle devam etti:

"Bosna Hersek'in önünde 6 hafta var. Bu sürede Bosna Hersek, AB tarafından belirlenen 14 temel önceliği hayata geçirmeli ve AB'nin sınır koruma ajansı Frontex ile işbirliği sağlamalı. Kısa bir sürede yapılması gereken birçok şey var. Dolayısıyla katılım müzakerelerine başlamanın zor olduğunu düşünüyorum ancak Saraybosna'da yetkililerin, AB üyeliğinde oldukça kararlı olduğunu gördüm."

Von der Leyen, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Konseyin Boşnak Üyesi Denis Becirovic ve Sırp Üyesi Zeljka Cvijanovic ile de görüştü.

Öte yandan 15 Aralık 2022'de "aday ülke" statüsü alan Bosna Hersek'in, gerekli koşulları yerine getirmesi durumunda Mart 2024'te AB ile katılım müzakerelerine başlayabileceği belirtilmişti.

Balkan News / AA

Yorumlar (0)