AB’den Bosna Hersek’e Türkiye, Rusya ve Çin’e vize baskısı

Avrupa Birliği, Bosna Hersek’ten aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkenin vatandaşlarına vize uygulamasını talep etti.

Bosna Hersek 06.09.2023, 11:15
AB’den Bosna Hersek’e Türkiye, Rusya ve Çin’e vize baskısı
© AA

Avrupa Birliği (AB), vatandaşları 2010 yılından bu yana vize serbestisinden yararlanan Bosna Hersek’ten AB’nin vize politikalarına uyum çerçevesinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerin vatandaşlarına vize uygulamasını talep etti. 

AB’nin Bosna Hersek’in vize uygulamasını istediği ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuveyt, Umman, Katar ve Rusya da yer aldı. Nezavisne gazetesinin haberine göre talep, Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Nenad Nesic’in geçtiğimiz haftaki Avusturya temasları sırasında gündeme taşındı. AB’li muhataplarının taleplerini gazeteye doğrulayan Bosnalı bakan, Viyana’da Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner’le gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Bizden vize uygulamamızı talep ettiler fakat ben de kendilerine Rusya ve Türkiye vatandaşlarına vize uygulanması konusunda uzlaşı sağlanamadığını aktardım. Çünkü Sırplar Rusya’ya, Boşnaklar da Türkiye’ye vize uygulanmasını kabul etmiyor” diye konuştu. 

Nesic, Bosna Hersek’in AB ile sahip olduğu vize muafiyeti anlaşmasının devamı konusunda bağlayıcı olan talebe ilişkin listedeki bazı ülkelere vize uygulama yoluna giderek kademeli ilerleme sağlama yoluna gidebileceklerini ifade etti. 

Nesic, “Bu şekilde taviz vermeye hazır olduğumuzu ve Avrupa ailesine ait olduğumuzu bir şekilde göstermiş oluruz” dedi. Avrupa Komisyonunda Bosna Hersek’ten vize politikasını AB ile uyumlu hale getirilmesi konusunda adım atmaya başlamasının istendiğini vurgulayan bakan, önceliklerinin vizesiz seyahat uygulamasının düzensiz göç ve güvenlik tehdidi oluşturduğu ülkeler olduğunu ifade etti. 

Balkan News

Yorumlar (0)