Ahmiçi’deki katliamın üzerinden 29 yıl geçti

Bosna Hersek 16.04.2022, 10:40 16.04.2022, 10:44
Ahmiçi’deki katliamın üzerinden 29 yıl geçti

Bosna Hersek’in Vitez şehri yakınında bulunan Ahmiçi Köyü’nde, 16 Nisan 1993 sabahında Hırvat askerlerce gerçekleştirilen ve 116 Müslüman Boşnak sivilin hunharca öldürüldüğü katliamın üzerinden 29 yıl geçti.

Hırvat Savunma Konseyi (HVO) bünyesindeki askerler, 29 yıl önce bugün, sabah ezanı okunurken köyü basarak 32’si kadın, 11’i çocuk toplam 116 sivili katletti. Öldürülenler arasında, daha sonra yanmış bedeni fırında bulunan 3 aylık bir bebeğin de bulunması, vahşetin boyutunu gözler önüne serdi.

Katliama götüren süreç

Dario Kordiç, dönemin sözde Hersek Bosna Hırvat Cumhuriyeti’nin başkan yardımcısıydı. Kordiç, 1993 yılının şubat ayında yerel bir Hırvat televizyonuna yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bununla oyun oynamayın! Sadece Bosna Hersek devleti değil, aynı zamanda Müslüman halkı da yok olabilir!”

Savaş suçlusu Kordiç’in bu sözleri, 1991’de Bosna Hersek Meclisi’nde Müslüman halka yönelik tehditler yağdıran bir başka savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karaciç’in konuşmasını anımsatmıştı.

Kordiç’in açıklamalarının sadece iki ay sonrasında, Hırvat askerler Ahmiçi Köyü’nde yaşayan Boşnaklara yönelik katliam yaptı.

Ahmiçi Köyü, ülkenin orta kesimindeki Vitez şehrine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta. Katliamın yapıldığı 16 Nisan 1993 tarihine kadar köyde büyük çoğunluğu Müslüman Boşnak olmak üzere 800 civarında insan yaşıyordu. Farklı köylerden 300 kadar Boşnak da Ahmiçi Köyü’ne sığınmıştı.

BM Özel Temsilcisi Tadeusz Mazowiecki’nin 19 Mayıs 1993 tarihli raporuna göre, Ahmiçi’ye yönelik saldırı sırasında ya da sonrasında biri dinamitlenerek, diğeri ise yakılarak olmak üzere köydeki iki cami de yok edildi.

Katliamda öldürülen çoğu yaşlı, kadın ve bebek 89 kurbanın cansız bedenleri köyde bulundu. Nihai kurban listesi ise katliama tanıklık edenlerin ifadeleri ile ortaya çıktı.

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) de Ahmiçi’de yaşanan katliamı, amacı sürgün olan geniş şiddet eylemlerinin korkunç bir bölümü olarak nitelendirdi.

ICTY bünyesindeki savcılık, Kasım 1995’te Ahmiçi’de yaşananlar hakkında iddianame hazırladı. Görülen davalarda Ahmiçi’de yaşanan katliamdan sorumlu olan toplam 6 isme, toplam 95 yıl hapis cezası verildi. ICTY tarafından 25 yıl hapse mahkum edilen Dario Kordiç, Ahmiçi Katliamı nedeniyle en çok ceza alan isim oldu.

Aradan 29 yıl geçmesine rağmen, Ahmiçi’de öldürülen bazı kurbanların bedenlerine ise hala ulaşılamaması o gün yaşanan acının tazeliğini korumasına neden oluyor.

BalkanNews

Yorumlar (0)