AP'de Bosnalı Sırp lidere yaptırım çağrısı

Bosna Hersek 06.07.2023, 12:14 06.07.2023, 14:20
AP'de Bosnalı Sırp lidere yaptırım çağrısı
© AA

Avrupa Parlamentosunda önemli nüfuza sahip olan parlamenterler, ayrılıkçı çıkışlarıyla gündeme gelen Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik aleyhinde yaptırım talep etti.

AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı David McAllister, Bosna Hersek Raportörü Paulo Rangel ve Bosna-Kosova İlişkileri Delegasyonu Başkanı Romeo Franz, ortak bir deklarasyonla Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik'in eylemlerini kınandı. AP üyeleri ayrıca Dodik'in sistematik olarak ülkeyi ve Avrupa'daki geleceğini baltaladığını ve barış ve istikrarı riske attığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu üyeleri deklarasyonda, “Artık küstah bir ayrılıkçının ve entite parlamentosu dahil yandaşlarının ülkeyi ve Avrupa'daki geleceğini sistematik olarak baltalamasına ve barış ve istikrarı riske atmasına izin veremeyiz. Bunu Bosna Hersek'e, vatandaşlarına, bölgeye ve kendimize borçluyuz" dedi. 

Çarşamba günü Banja Luka'da bulunan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise yaptırımlara aleyhtar olan Macar hükümetinin Dodik'e desteğini açıkladı.

Dodik, ayrılıkçı açıklamaları nedeniyle ABD ve Birleşik Krallık tarafından yaptırımlara tabi tutuldu, ancak bu, onu Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu'nu devlet düzeyindeki anayasa mahkemesinin ve uluslararası toplumun yüksek temsilcisi Christian Schmidt'in yetki ve eylemlerinin tanınmamasına ilişkin yasayı kabul etmeye zorlayarak siyasi gerilimi yükseltmesini engellemedi.

Balkan News

Yorumlar (0)