Başbakan Tegeltija'dan Savunma Bakanı Podzic'in görevden alınması kararı

Bosna Hersek 05.10.2021, 21:40 06.10.2021, 09:24
Başbakan Tegeltija'dan Savunma Bakanı Podzic'in görevden alınması kararı
© FENA

Bosna Hersek Başbakanı Zoran Tegeltija, Savunma Bakanı Sifet Podzic'in görevden alınmasına karar verdi. 

Bosna Hersek Bakanlar Konseyinden yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Podzic'in görevden alınması için işlem başlatıldığına işaret edilerek, bakanın savunma kanununu ihlal ettiği ve görevinde tek taraflı kararlar aldığı ifade edildi.

Tegeltija'nın söz konusu kararı Bosna Hersek Meclisine sunduğu kaydedildi.

Bosna Hersek Savunma Bakanı Sifet Podzic’in Sırbistan’la yapılacak ortak askeri tatbikatı iptal etme kararı alması, Başbakan Zoran Tegeltija’nın tepkisine neden olmuştu. Tegeltija, Podzic’i kararını derhal geri çekmeye davet etmişti.

Bosna Hersek ve Sırbistan ordularının katılımıyla 9-16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan ortak tatbikat, Bosna Hersek Savunma Bakanlığı tarafından epidemiyolojik durum ve Kovid-19 aşısı olan personelin oranının düşük bulunması nedeniyle iptal edildi. 

Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak ve Hırvat üyeleri Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç) ve Zeljko Komsic (Jelyko Komşiç), tatbikatın iptal edilmesi kararına desteklerini açıklamıştı. Konseyin Sırp üyesi Milorad Dodik ise iptal kararı nedeniyle Savunma Bakanı Podzic'in görevden alınmasını talep etmişti.  

AA / Balkan News

Yorumlar (0)