Becirovic: “Yüksek Temsilci ya Dodik'i görevden almalı ya da istifa etmeli“

Bosna Hersek 27.06.2023, 17:23 27.06.2023, 17:23
Becirovic: “Yüksek Temsilci ya Dodik'i görevden almalı ya da istifa etmeli“
© AA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Denis Becirovic, Fransa'nın Bosna Hersek Büyükelçisi Christine Toudic ile Bosna Hersek'teki mevcut durumu ve iki ülke arasındaki ilişkileri görüştü.

Büyükelçi Toudic'e, Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in amacının “Büyük Sırbistan“ olduğunu aktaran Becirovic, Dodik'in, Bosna Hersek devletini parçalamak için somut bir planı olduğunu birkaç kez açıkça belirttiğine dikkat çekti.

Becirovic, "Sırp Cumhuriyeti entite yetkililerinin bugün Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi'ne yönelik saldırısı, Dayton Barış Anlaşması'nın temellerini hedef alan vahşi bir saldırıdır. Fransa'dan ve Dayton Barış Anlaşması'nın diğer garantörlerinden anlaşmayı korumak için somut adımlar atmalarını bekliyorum." dedi.

Avrupa Birliği'nin, ayrılıkçı hareketleriyle Bosna Hersek'teki barış sürecini tehdit eden Dodik'i bir an önce durdurması gerektiğini vurgulayan Boşnak lider, Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin (OHR) tarihi bir dönüm noktasında olduğuna ve mevcut yüksek temsilci Christian Schmidt'in, Dayton Barış Anlaşması'nı bozanlara bir an önce yaptırım uygulaması gerektiğine işaret etti.

Becirovic, “Eğer bunu yapmazsa, istifasını sunmalı ve yerine Dayton Barış Anlaşması'nı koruyacak birinin geçmesine izin vermeli. Dodik ve yandaşlarına yaptırım uygulamadığı takdirde, mevcut yüksek temsilcinin Bosna Hersek Federasyonu entitesi ile ilgili herhangi bir karar alma hakkı kalmayacak." dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)