Bir Srebrenitsa annesi daha “kederden öldü”

Bosna Hersek 15.09.2021, 14:55 15.09.2021, 15:14
Bir Srebrenitsa annesi daha “kederden öldü”
© AA

Srebrenitsa soykırımında bir oğlunu, savaşta ise eşi ve iki oğlunu kaybeden Srebrenitsa annesi Zahida Delic, dün 83 yaşında hayatını kaybetti.

Oğlu Juso Delic, 1995’te Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde gerçekleştirilen soykırım hareketine Sırbistan’dan katılan “Akrepler” isimli paramiliter grup tarafından katledilen Srebrenitsalılar arasında yer alan Zahida Delic, eşi Alija (Aliya) ile oğulları Ejub (Eyub) ve Salko’yu da savaşta kaybetmişti.

Zahida Delic’in cenazesi, yarın Srebrenitsa’ya bağlı Osmače köyünde öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Her gün bir anneyi daha kaybettiklerini söyleyen Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Fazila Efendic, Dnevni Avaz gazetesine yaptığı açıklamada Zahida Delic’in yüzlerce Srebrenitsa annesi gibi kederden öldüğünü söyledi. Srebrenitsa annelerinin sayısının her geçen gün azaldığını ifade eden Efendic, “Maalesef çoğumuz ancak bir iki parça kemik defnedebildik. Ama çocuklarının hasretini çeken biz anneler için onların bir mezarı olması bile memnuniyet verici. Böylece yalnız kaldığımızda gidecek bir yerimiz oluyor. Srebrenitsa annelerinin çoğu, bir an önce ölüp çocuklarıyla birlikte olmak istiyor. Çünkü bizim için yeni doğan her gün ızdırap” diye konuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)