Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nde Sırp hakim kalmadı

Bosna Hersek 03.01.2024, 14:00 03.01.2024, 14:16
Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nde Sırp hakim kalmadı
© AA

Salı günü itibarıyla Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nde görev yapan Sırp hakim kalmadı. 

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesi hükümetinin baskıları sonucu, Anayasa Mahkemesi’nde görev yapan son Sırp hakim Zlatko Knezevic, 2 Ocak Salı günü itibarıyla erken emekli oldu. 

Böylelikle Boşnak ve Hırvatları temsilen Bosna Hersek Federasyonu entitesinden dört, Sırpları temsilen Sırp Cumhuriyeti’nden iki ve uluslararası toplumun Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle istişare ederek atadığı üç hakim olmak üzere 9 hakimin görev yapması gereken Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nde Sırp hakim kalmadı. 

Sırp hakim Miodrag Simovic’in 2022’de emekli olması ve Sırp Cumhuriyeti entite meclisinin kararıyla görevden çekilmeye zorlanan Zlatko Knezevic’in ayrılmasıyla birlikte Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik de Anayasa Mahkemesi’ne yönelik söylemlerinin şiddetini artırdı. 

Mahkemede halihazırda görev yapan Arnavut, Alman ve İsviçreli üç yabancı hakimin çekilmesini talep eden Dodik, Anayasa Mahkemesi’nin Batı ülkeleri ve Bosnalı Müslüman politikacıların komutasında hareket ettiğini ve şimdiye kadar aldığı tüm kararların Dayton Barış Antlaşması’nı bozmaya yönelik olduğunu ileri sürdü. Bugün yaptığı açıklamada Dodik, “Bu kurumun şimdiye kadar yaptığı her şey, Bosna Hersek Anayasası, Sırp halkı ve Sırp Cumhuriyeti’nin aleyhine olmuştur” dedi. 

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin Anayasa Mahkemesi’ne yeni Sırp hakim atamayacağına işaret eden Sırp lider, “Sırp Cumhuriyeti’nin şartı, yabancı hakimlerin ayrılması ve anayasaya aykırı alınan tüm kararların iptal edilmesidir. O zamana kadar yeni hakim seçilmeyecek.” diye konuştu. 

Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) entite parlamentosu da Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) partisinin dayattığı hakim adayının Bosna yanlısı partiler tarafından kabul edilmemesi nedeniyle yeni üye seçemiyor. 

Halihazırda üçü yabancı altı hakimin görev yaptığı Anayasa Mahkemesi’nin karar mekanizmasının çalışabilmesi için en az beş hakimin mevcudiyetine ihtiyaç duyuluyor. 

Diğer yandan Bosnalı hakimlerin sırasıyla 2024, 2025 ve 2026’da emekliye ayrılacak olmaları ve boykot ve siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle yeni hakim seçilememesi dolayısıyla, 2026 itibarıyla Anayasa Mahkemesi’nde Bosnalı hakim kalmayacağı yorumları yapılıyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)