Bosna Hersek şehitlerini anıyor

Bosna Hersek 03.05.2022, 15:53 03.05.2022, 16:00
Bosna Hersek şehitlerini anıyor
© AA

Bosna Hersek’te Ramazan Bayramı’nın ikinci günü geleneksel olarak Şehitler Günü olarak anılıyor.

Bugün de Şehitler Günü vesilesiyle Bosna Hersek'te 1992-1995 yılllarında yaşanan savaşta, ülkelerinin bağımsızlığı için canlarını feda eden binlerce şehit dualarla anıldı.

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'in de kabrinin bulunduğu Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde düzenlenen törene, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic ve Halklar Meclisi Başkan Yardımcısı Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek İslam Birliği Reisü’l-uleması Husein Kavazovic’in yanı sıra siyasiler, ordu mensupları ve şehit yakınları katıldı.

Anma programında konuşan Dzaferovic, şehitlerin Bosna Hersek’in en mümtaz evlatları olduğunu ve asla unutulmayacaklarını söyledi. Şehitlerin bugün yaşadığımız Bosna Hersek devletinin özgürlüğü için canlarını verdiklerini vurgulayan Dzaferovic, “Kendilerini her daim zaman hatırlayacağız çünkü hatırlanmayan şeylerin unutulma riski, unutulan şeylerin de tekrarlanma riski vardır. Biz, Bosna Hersek’e olan şeylerin tekrarlanmasına asla izin vermeyeceğiz. Bosna Hersek’in müdafaası için ortaya koyduğumuz şerefli mücadele, tüm dünya için büyük bir mesajdır. Bosna Hersek’in her zaman kendisini savunmaya hazır vatanperver evlatları olmuştur. 1992’de olduğu gibi ilelebet olacaktır. Bu, Bosna Hersek’e yönelik farklı niyetleri olan herkesin dikkat etmesi gereken bir hakikat ve bir mesajdır. Bosna Hersek her zaman savunulup müdafaa edilecektir” diye konuştu.

Tarihte ilk defa Bosna Hersek’e yönelik saldırıların, soykırımın ve kitlesel cürümlerin en büyük sorumlularının Lahey’de ceza mahkemesinde hesap verdiklerini ve Sırbistan’ın uluslararası mahkeme tarafından soykırımı engellememiş olmakla suçlandığına vurgu yapan Dzaferovic, “Bosna Hersek’e saldırmayı düşünen herkes her zaman, Bosna Hersek’i savumaya hazır olan bizlerin sert direnişiyle karşılaşacak ve 1992’de olduğu gibi sonları Lahey’deki mahkeme ve tarihin çöplüğü olacaktır” dedi.

Programda Bakir İzetbegovic ise Bosna Hersek’in savunması için canlarını feda eden şehitlerin anılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, “Kendilerine borcumuz, müreffeh ve egemen bir Bosna Hersek için mücadeleyi sürdürmek ve aileleri, çocukları ve yakınlarına bakmaktır” diye konuştu.

Balkan News

Fotoğraflar: AA

Yorumlar (0)