Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt, Bonn yetkilerine başvurdu

Bosna Hersek 12.04.2022, 20:19 12.04.2022, 21:01
Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt, Bonn yetkilerine başvurdu
© AA

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bonn yetkilerine başvurarak devlete ait taşınmazların entite mülkiyetine taşınmasına ilişkin tartışmalı bir yasanın uygulanmasını askıya aldı. 

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyetinde entite meclisinin kabul ettiği ve Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin daha önceki kararları ile çelişen tartışmalı yasanın Perşembe günü yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Yasa, örneğin ormanlar ya da ekilebilir alanlar gibi Sırp Cumhuriyeti entitesinin işletme hakkına sahip olduğu fakat mülkiyeti devlete ait olan taşınmazların entite mülkiyetine kaydedilmesini öngörüyordu.

Tartışmalı yasa, İngiltere hükümetinin Bosnalı Sırp liderler Milorad Dodik ve Zeljka Cvijanovic aleyhinde yaptırım kararı almasında da etkili olmuştu. 

Yasayı anayasaya aykırı olduğu için askıya aldığını açıklayan Yüksek Temsilci Schmidt, “Sırp Cumhuriyeti yönetiminin kabul ettiği kanun, yasal güvenliği yerle bir edecekti. Sırp Cumhuriyeti’ne yatırım yapmak isteyenler, kanun çerçevesinde yatırım yaptıklarından emin olmak istiyorlar. Hukukun üstünlüğü ve yasal güvenliğin garanti altına alınması, bireysel mülkiyet haklarını korumanmasının en büyük teminatıdır” dedi.

Entite ve kanton gibi yerel hükümetlerin tek taraflı kararlar alamayacaklarını vurgulayan Schmidt, tek taraflı kararların aileler içerisinde işlevsel olmadıkları gibi devletler içerisinde de fonksiyonel olmadığını söyledi.

Bosna Hersek’te Yugoslavya’dan kalan taşınmazların mülkiyetinin paylaşımı, ülkenin NATO’ya üyelik sürecini de karmaşıklaştırmış, Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan 63 taşınmazın kime ait olduğuna karar verilememesi ve Yugoslavya adına kayıtlı olması, NATO üyeliği şartlarının yerine getirilmesinin önünü tıkamıştı.

Balkan News

Yorumlar (0)