banner3

banner2

Bosna Hersek’in İkinci Büyük Kentinde Bütçe Krizi

Bosna Hersek 02.04.2021, 10:50 05.04.2021, 08:17
Bosna Hersek’in İkinci Büyük Kentinde Bütçe Krizi

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in yerel seçimlerde kendi adaylarını tercih etmeyen Banya Luka halkına yönelik tehditleri gerçek oldu.

Bosna Hersek’te Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesinin fiili başkenti konumundaki Banya Luka şehrinde şehir bütçesi için mutabakat sağlanamadı. Kriz nedeniyle şehir yönetimi, çalışanların ücretlerini ödeyemeyecek duruma geldi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) şehir konseyindeki muhalefeti nedeniyle bütçenin kabul edilememesi, şehir yönetimini finansal çıkmaza sürükledi.

Dodik, Yerel Seçimde Banya Luka’yı Kaybetmişti

15 Kasım’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde entitenin en büyük şehri Banya Luka’yı kaybederek büyük bir şok yaşayan Dodik, SNSD’nin adayını tercih etmeyen Banya Luka halkına serzenişte bulunmuş ve Banya Luka’ya entite düzeyinde tüm yardımların ve finansal kaynak aktarımının kesileceğini söylemişti.

SNSD ve koalisyon ortaklarının Demokratik İlerleme Partisi (PDP) ve Banya Luka’nın yeni Belediye Başkanı Draşko Stanivukoviç ile iş birliği yapmayacağını açıklayan Dodik, Banya Luka halkının “yaptıklarını affetmeyeceğini” söylemişti.

Dodik’i en fazla eleştiren Bosnalı Sırp siyasetçiler arasında yer alan Belediye Başkanı Stanivukoviç, bütçe konusunda Dodik’le görüşme yapmak istediğini söyledi. Stanivukoviç, “Hiçbir konuda karar alamayan insanlarla vakit kaybetmek istemiyorum. Sadece kendisiyle görüşmek istiyorum çünkü görünüşe göre doğru adres kendisi” diye konuştu.

Şehrin finansal açıdan tamamıyla bloke olmuş durumda olduğunu söyleyen Stanivukoviç, “Banya Luka şehri, çalışanların Nisan ayı ödemelerini ve 700 kadar işçinin de Mart ayı ödemelerini ödeyemeyecek durumda” dedi. Şehir yönetiminin önümüzdeki günlerde yol, köprü ve aydınlatma hizmetlerinin bakımını gerçekleştiremeyecek duruma geleceğini söyleyen Stanivukoviç, Şehir Meclisi’nde çoğunluğun SNSD ve koalisyon ortaklarında olduğu ve tıkanıklığın sebebinin bu partiler olduğunu öne sürdü.

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)