Bosna Hersek’teki seçimlerde başkanlık konseyi üyeliği için 9 isim yarışacak

Bosna Hersek 05.07.2022, 15:32 05.07.2022, 16:36
Bosna Hersek’teki seçimlerde başkanlık konseyi üyeliği için 9 isim yarışacak
© AA

Bosna Hersek'te kanton, entite ve devlet düzeyindeki parlamentolar ile Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin belirleneceği seçimlerde seçmenlerin aşina olduğu eski isimler de yarışacak.

Karmaşık siyasi bir yapıya sahip Bosna Hersek'te, devlet düzeyindeki başkanlık konseyi ve parlamentonun yanı sıra Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ve Sırp Cumhuriyeti (RS) olmak üzere iki entitede ve FBIH içindeki 10 kantonda parlamento üyelerini belirlemek için halk 2 Ekim'de sandık başına gidecek.

Bu yılki seçimlerde, devletin en üst mevkisi olan Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak, Sırp ve Hırvat üyesi olabilmek için aralarında iki kadının da bulunduğu 9 aday yarışırken, aday sayısının, 4 yıllık görev süresinin uygulanmaya başlandığı 2002'den beri en düşük seviyede olması dikkat çekti.

Devlet Başkanlığı Konseyinin üyesi olabilmek için 2002 seçiminde 35, 2006'da  23, 2010'da 19, 2014'te 17, 2018'de 15 aday yarışmıştı.

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı İzetbegoviç: Türkiye Balkanlar’daki bölgesel sorunların çözümüne katkı sağlıyor

Ülkedeki Boşnakların en büyük siyasi partisi olan Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) Devlet Başkanlığı Konseyi adayı Bakir İzetbegovic olurken, 11 siyasi partiden oluşan muhalefet bloğu ise Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) adayı Denis Becirovic'i desteklediğini açıkladı. Adayını geçen yıl açıklayan 'Devlet' isimli koalisyon ise Mirsad Hadzikadic'de karar kıldı.

Bosna'dan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nın ülkenin NATO üyeliğine ilişkin açıklamasına tepki

Konseyin mevcut Hırvat üyesi Zeljko Komsic, Demokratik Cephe (DF) ve Halk Birliği (GS) koalisyonunun adayı oldu.

Bosna Hersek Hırvat Demokrat Birliği'nin (HDZ) adayının partinin lideri Dragan Covic olması beklenirken, Komsic'in, bu yarıştaki rakibinin Borjana Kristo olacağı belirtildi.

Bosna Hersek TAP ve Türk Akımı'nı bekliyor

Konseyin Sırp üyesi Milorad Dodik'in genel başkanı olduğu Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD), konsey üyeliğine Sırp Cumhuriyeti'nin mevcut başkanı Zeljka Cvijanovic'i aday gösterdi.

Sırp İlerleme Partisi'nin (SDS) adayı eski Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic olurken, SDP'nin adayı Vojin Mijatovic, Demokratik Halk Birliği'nin (DNS) adayı ise Nenad Nesic oldu.

Balkan News - Sanela Huric

Yorumlar (0)