Bosnalı Sırp entite meclisinden OHR’nin otoritesine karşı adım

Bosna Hersek 19.06.2023, 12:50 19.06.2023, 12:53
Bosnalı Sırp entite meclisinden OHR’nin otoritesine karşı adım
© AA

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, bu hafta gerçekleştirilecek olağanüstü bir oturumda Bosna Hersek Yüksek Temsilcisinin aldığı kararları resmi gazetede yayınlamama konusunu  görüşecek.

Yüksek Temilcilik Ofisinin (OHR) otoritesinin yok sayacak karar, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in talebiyle Sırp yargıçların Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden çekilmelerine yönelik inisiyatifin ardından geldi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Denis Becirovic, tehlikeli kararın kabul edilmesi halinde bunun  Dayton Barış Anlaşmasının 10. ekinin alenen ihlali anlamına geleceğini söyledi. 

Becirovic’in kabinesinden yapılan açıklamada, "Bu akıl almaz girişimin olumsuz sonuçlarını öngörmek zor.  Bu Dayton karşıtı eylem durdurulmazsa ortaya çıkacak anarşiyi kontrol etmek ise daha da zor olacak. Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, OHR kurumunu ve bu kuruma Dayton Barış Anlaşması ile verilen yetkiyi açıkça yok etmeye ve yıkmaya çalışıyor. OHR'ye saldırıya ek olarak, BiH Anayasa Mahkemesi'ne de acımasız bir saldırı devam ediyor." denildi.

Sırp lider Dodik’in bu adımları Moskova’dan aldığı direktiflerle gerçekleştirdiği ileri sürülen açıklamada, “Dodik, Dobrica Ćosić tarafından tasarlanan büyük Sırp planını gerçekleştirmeye karar verdi ve bu planın özü, savaş suçluları Milošević, Karadžić ve Mladić'in Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ne saldırı ve Boşnaklara soykırım yoluyla elde edemedikleri şeyi barış dahilinde elde etmektir. OHR'in yıkılması, uluslararası olarak tanınan Bosna-Hersek devletinin topraklarından BH Sırp Cumhuriyeti entitesinin aşamalı olarak kopmasına yönelik planlı ve programlı cehennemvari bir planın bir parçasıdır" denildi.

Balkan News

Yorumlar (0)