Bosnalı Sırp lider Dodik: "Bağımsızlık için savaşma planımız yok"

Bosna Hersek 22.04.2021, 11:06 22.04.2021, 12:04
Bosnalı Sırp lider Dodik: "Bağımsızlık için savaşma planımız yok"
© Snsd.org

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlık için savaş çıkarma planı olmadığını söyledi.

Bugün Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’i Bosna Hersek'te ağırlayan Dodik, Vuçiç’le yaptığı toplantının ardından yaptığı konuşmada, “Sırp Cumhuriyeti (RS), bağımsızlığı için savaşmayacak. Kendimizi müdafaa etmek istiyoruz fakat asla savaşa yönelik bir adım atmayacağız. Bu türden bir planımız yok” diye konuştu.

Diğer taraftan Boşnakların Sırp Cumhuriyeti entitesini ilga etmek istediklerini söyleyen Dodik, “Bunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu konuda gerçek bir tehdit söz konusu” dedi.

Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna Hersek’ten ayrılma planı olmadığını fakat Saraybosnalı politikacıların hamlelerinin Sırpları buna zorladığını ileri süren Dodik, Bosnalı Sırplara “soykırımcı” şeklinde hakaret edildiğini ve Sırpların kendisine sürekli olarak “nasıl bu hakaretlere tahammül edebildiklerini” sorduklarını söyledi.

Sırp Cumhuriyeti entitesinin Sırbistan’la olan ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde olduğunu da vurgulayan Dodik, Sırbistan’la kurulan ilişkilerin Dayton Barış Anlaşması’ndan doğan bir hakları olduğunu ve bununla hiçbir tarafa zarar verme niyetleri olmadığını ileri sürdü.  

BalkanNews

Yorumlar (0)