banner3

banner2

Bugün Saraybosna’nın "kurtuluş günü"

Bosna Hersek 06.04.2021, 11:16 07.04.2021, 13:56
Bugün Saraybosna’nın "kurtuluş günü"

6 Nisan tarihi, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Saraybosna'nın işgal güçlerinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle Saraybosna Şehir Günü olarak kutlanıyor.

Saraybosna, şehirdeki Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatların ortak direnişi ile 6 Nisan 1945 tarihinde Nazi işgalinden kurtulmuştu. Saraybosnalıların şehir tarihinin en anlamlı günü olarak gördükleri 6 Nisan tarihi, aynı zamanda 1992’de Saraybosna kuşatmasının başladığı döneme denk gelmesi açısından sembolik değer taşıyor.

Anadolu Ajansı Boşnakça Servisi’nin haberine göre Saraybosna Şehir Günü vesilesiyle bugün Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Şefik Caferoviç ve Jelyko Komşiç ile Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka, 2. Cihan Harbi'nde faşizme karşı birlikte mücadele ederken can veren "Müslüman, Sırp ve Hırvatlar" anısına yapılan Sönmeyen Ateş anıtına çelenk koydu.

Sönmeyen Ateş Anıtı, Saraybosna’nın Nazi Almanyası’nın işgalinden kurtuluşunun birinci yıl dönümü olan 6 Nisan 1946’da açılmıştı. Anıtın üzerinde şu ifadeler yer alıyor; “Şanlı Yugoslav ordusunun Bosna Hersekli, Karadağlı ve Sırp birliklerinin cesaretle ve beraberce döktükleri kanla ve Saraybosnalı Sırp, Müslüman ve Hırvatların ortak gayretleri ve fedakarlıklarıyla Bosna Hersek Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Saraybosna, 6 Nisan 1945’te özgürlüğe kavuşturulmuştur. Kurtuluşunun birinci yılında Saraybosna’nın ve vatanımızın kurtuluşu için can veren kahramanlara şükranlarımızı sunuyoruz; şanları ebedi olsun. Saraybosna müteşekkir.”

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)