Dodik’ten Sırbistan’ın eski istihbarat şefi Vulin’e görev

Bosna Hersek 27.12.2023, 10:53
Dodik’ten Sırbistan’ın eski istihbarat şefi Vulin’e görev
© AA

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Sırbistan istihbaratının eski şefi Aleksandar Vulin’i senatör olarak atama kararı aldı. 

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı Milorad Dodik, Sırbistan Güvenlik Bilgi Ajansı’nın (BIA) eski Direktörü Aleksandar Vulin’i Sırp Cumhuriyeti Senatörü olarak atama kararı aldı. 

ABD tarafından Moskova’nın “kötü niyetleri faaliyetlerine destek olmak” ve “bir silah tüccarı ve uyuşturucu kaçakçılığı çetesiyle bağlantıları” nedeniyle temmuz ayında yaptırım uygulanan Vulin’in atanmasına ilişkin karar, Sırp Cumhuriyeti entitesinin resmi gazetesinde yayınlanacak. 

Vulin, BIA’daki göreivnden geçtiğimiz ay istifa etmiş ve ABD ve AB’nin Sırbistan’a yaptırım uygulamamak için “kellesini istediğini” ileri sürmüştü.

1997’deki bir kanunla tesis edilen Sırp Cumhuriyeti Senatosu, bir istişare organı olarak görev yapıyor ve 55’e kadar üyeye sahip olabiliyor. Senato üyeleri, Sırp Cumhuriyeti Başkanı tarafından Sırp Cumhuriyeti’ne katkı sağlayan isimler arasından 7 yıllık bir dönem için seçiliyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)