Dzaferovic: “Dodik, Rusya ziyaretinden sonra anayasal düzene saldırmaya başladı”

Bosna Hersek 15.03.2022, 10:29
Dzaferovic: “Dodik, Rusya ziyaretinden sonra anayasal düzene saldırmaya başladı”
© AA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Bosna Hersek’in anayasal düzenine saldırmaya başladığını söyledi.

TRT World’e konuşan Dzaferovic, “Rusya ile aramızda NATO bölgesi bulunuyor. Fakat Rusya’nın Batı Balkanlar ile temas noktası olmasa da belirli bir tehlike mevcut. Milorad Dodik, Moskova’da Putin ile görüştükten sadece altı gün sonra Bosna Hersek’in anayasal düzenine saldırmaya başladı” diye konuştu.

Dzaferovic, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin kabul ettiği kararların anlaşmanın imzalanmasından 27 yıl sonra Dayton Barış Anlaşması’nı çiğnediğine dikkat çekti.

Uluslararası toplumun pasifliğinin 90’lı yıllarda savaşın yayılmasına neden olduğunun ve Bosna Hersek ve Kosova’daki savaşların ancak NATO’nun müdahaleleri sonrasında sona erdiğini söyleyen Dzaferovic, “Uluslararası toplumun huzursuzluğu sebepsiz değil. Tarihten gelen tecrübeler, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da çatışmaların hızlı bir şekilde yayılabileceğini gösteriyor. Tarihten gelen tecrübe, 1938’de Münih’teki vurdumduymazlığın Nazi saldırganlığının büyümesine neden olduğunu gösteriyor” dedi.

Türkiye, Bosna Hersek’te istikrar sağlayıcı rol üstleniyor”

Türkiye’nin Bosna Hersek’in AB ve NATO üyeliğini desteklediğini ve Bosna Hersek’te istikrar sağlayıcı bir rol üstlendiğini söyleyen Dzaferovic, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’i güçlü bir şekilde destekliyor. Bosna Hersek’teki tüm halkları destekliyor ve tüm haklardan Bosna Hersek'in bütünlüğüne saygı göstermelerini bekliyor” dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)